sistit.gen.tr https://www.sistit.gen.tr Sistit, Sistit Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sistit.gen.tr Tue, 02 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sun, 15 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 İlişki Sonrası Sistit https://www.sistit.gen.tr/iliski-sonrasi-sistit.html Tue, 27 Nov 2018 01:20:23 +0000 İlişki sonrası sistit, Sistit, idrar kesesinin iltihaplanması olarak bilinmektedir. Sistit hastalığında bakteriyel bir enfeksiyon genelde söz konusudur. Bu duruma idrar yolu enfeksiyonu denmektedir. İlişki sonrası sistit ise kadın İlişki sonrası sistit, Sistit, idrar kesesinin iltihaplanması olarak bilinmektedir. Sistit hastalığında bakteriyel bir enfeksiyon genelde söz konusudur. Bu duruma idrar yolu enfeksiyonu denmektedir. İlişki sonrası sistit ise kadınlarda sıklıkla görülmektedir. İlişki sonrası sistit çoğu kadının yaşadığı ve cinselliği olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. İlişki sonrası sistit hastalığının tetiklenmesinin nedenleri arasında üretranın ilişki sırasında tahriş olması yer almaktadır. İdrar torbasından idrarın çıkması ince bir boru aracılığı ile yapılmaktadır. İdrar çıkışını sağlayan ve idrarı çıkış noktasına getiren ince boruya üretra denmektedir. Üretra vajinanın hemen yanında dışa açılmaktadır. Bu bölgenin ilişki sırasında tahriş olması ilişki sonrası sistit problemlerini gündeme getirmektedir. Üretranın ilişki sırasında tahriş olmaya müsait bir durumda olması ve müsait bir yerde bulunması bu problemin sıkça yaşanmasına neden olmaktadır. Genellikle ilk ilişkilerde oldukça sık yaşanan ilişki sonrası sistit cinsel yaşamı olumsuz olarak etkilemekte ve çiftlerin problem yaşamalarına neden olmaktadır. İlk ilişki sonrası yaşanan sistitlere balayı sistit adı verilmiştir. Tüm bunların yanı sıra kişi mesanesinde kronikleşmiş bir enfeksiyon bulunabilir. Bu gibi durumlarda kişi öncelikle detaylı bir muayeneden geçmelidir. Hastalık ihmal edilmemeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.

İlişki sonrası sistit belirtileri:
 • İdrar sırasında yanma, sızı ve ağrı hissedilmesi
 • Sıkça idrara çıkma isteği ve sık idrar yapma
 • İdrar geldiği anda acil idrar yapma isteği ve idrarını tutamayacak olma hissi
 • İdrarın tam yapılmadığını hissetmek
 • İdrarın kötü kokulu olması
 • İdrarın bulanık bir görünümde olması
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması
 • Kasıklarda ve göbek altında ağrı yaşanması
 • İdrarda kan olması
İlişki sonrası sistik oluşmasının nedenleri:
 • Genital bölge temizliğine özen gösterilmemesi
 • Kişinin fazlaca idrar tutma alışkanlığının olması
 • Üriner sistemde taş, tümör bulunması
 • Kişide şeker hastalığı bulunması
 • İlişki sırasında üretranın zarar görmesi
 • Kadında hamilelik durumunun söz konusu olması
 • Düzensiz cinsel ilişki
 • Kadının menopoz döneminde olması
İlişki sonrası sistit tedavisi: Sistit bakteriyel bir hastalıktır.bu nedenden dolayı doktorun uygun gördüğü antibiyotik ilaçlar ihmal edilmeden düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. İdrar kültürü sonuçları çıkana kadar tedaviye gram negatif basillere etkili ilaçlarla başlanmalıdır. Sonrasında tedavi test sonuçlarına göre yönlendirilmeli ve uygulanmalıdır.
]]>
N30 Sistit https://www.sistit.gen.tr/n30-sistit.html Tue, 27 Nov 2018 16:17:04 +0000 N30 Sistit; N30 terimi uluslar arası ICD nin hazırlamış olduğu hastalık sınıflandırma kodudur. Yani ICD' nin açılımı hastalık ve sağlık sorunlarında uygulanan uluslar arası kodlar demektir. N30 kodu da sistit hastalığ N30 Sistit; N30 terimi uluslar arası ICD nin hazırlamış olduğu hastalık sınıflandırma kodudur. Yani ICD' nin açılımı hastalık ve sağlık sorunlarında uygulanan uluslar arası kodlar demektir. N30 kodu da sistit hastalığı için belirlenmiş bir özel koddur. Gelelim sistit hastalığına, bu hastalık genellikle kadınlarda mesane bölgesinde görülen bir rahatsızlıktır. N30 sistit, kadınlarda ani idrar torbası rahatsızlıkları yani mesane iltihabıdır. Sistit hastalığı her yaştan kadın ve kızlarda ortaya çıkabilen bir hastalık olmakla beraber, genç erişkin kişilerde daha sık görülen bir mesane iltihabı hastalığıdır. N30 sistit hastalığı çoğunlukla E.Coli bakterisi tarafından oluşarak gerçekleşir. E.Coli bakterisi insan dışkısında bol miktarda bulunan bir bakteri çeşididir. 

N30 Sistit ne gibi belirtiler olur;
 • İdrarda kanama, 
 • Kasıklarda ağrı, 
 • Gece idrara kalkma, 
 • Sık idrara çıkma, 
 • İdrardan sonra tam rahatlayamama, 
 • Acil idrara çıkma isteği, 
 • Küçük karın bölgesinde ağrı, 
 • İdrar yaparken yanma, sızlama, 
 • Hafif ateş, 
 • Kadın vajinal yolunda akıntı şeklinde görülebilmektedir. 
N30 Sistit tanısı hastalığın tanısı;

Laboratuvar yöntemleri ve fizik muayene ile konulmaktadır. Çoğunlukla N30 sistit hastalığında radyolojik görüntüleme yöntemleri tanı için kullanılmamaktadır. Fakat başka olası diğer hastalıkların olma olasılığını ortadan kaldırmak amacı ile hastalara uygulanır. Özellikle hastalardaki kanamalı durumlarda başka aktif hastalık var ise tedavisi yapıldıktan sonra, sistoskopi yani ışıklı alet yardımı ile mesanenin içi direk çıplak gözle görüntülenerek de tanı kesinleştirilir. Ayrıca hastalığın tam tanısında kullanılan diğer yöntemler ise idrar kültürü ve idrar tahlilidir. Tam idrar tahlilinde hastada ki iltihap ve kan hücreleri görülür. İdrar kültüründe ise E.Coli bakterisi üretilmektedir. Bu sayede mikrobu öldüren en güçlü antibiyotik ilaçlar belirlenebilmektedir. Sistit hastalığının tam olarak tanımlanabilmesi için idrar ve kan tahlili, ultrasonografi ve röntgen filmleri yeterlidir. 

N30 Sistit tedavisi;

N30 Sistit tedavisi tanı esnasında idrar kültürü ile belirlenen antibiyotik ilaçlarla sağlanmaktadır. Sistit hastasında uygulanacak tedavi tanının yapılması ile belirginleştirilir ve uygulanır. Çeşitli antibiyotik ilaçlar ve idrar yollarını yıkayarak temizleyen antiseptikler kullanılır. Kullanılacak ilaçların ,ne kadar dozda ve ne kadar aralıkta uygulanacağı bir ürolog tarafından düzenlenir. Özellikle bayanlarda görülen N30 sistit hastalığı her zaman tekrar edebilme özelliğine sahiptir. 

N30 Sistit hastalığının tekrar görülme durumları; 
 • Uygun tedavi almayanlarda, 
 • Çeşitli mesane irritasyonuna maruz kalanlarda, 
 • Bayanlarda, 
 • İlaçları yeterli süre kullanmayanlarda, 
 • Soğuk havada kalma ve ayakların üşümesi, 
 • Çeşitli acılı ve baharatlı gıdaları sürekli tüketenlerde tekrar etme olasılığı çok yüksektir. 
Bu tür Tekrarlayan sistit şikayetleri ve atakları olan hastalarda ürolojik muayene mutlaka yapılmalıdır. Böylelikle tekrar yenilemesine ve oluşmasına yol açan ve altta yatan bir hastalık var mı ona bakılması sağlanabilir. Sistit’de ilaç dışında olan tedavisi için, özellikle de tekrarlayan N30 sistit ataklarında, mesane içerisinde yüzeyine tutunan “lökoplaki” adı verilen odaklar bulunur. 

Gereken hijyen ve bakım ile mesane içerisinden bakterileri uzak tutabilirsiniz. Mesane ile ilgili bir şikayetiniz olduğunda öncelikle doktora gitmeniz gerekir. Kendi kendinize teşhis ve tedavi bu hastalıkta çok tehlikelidir. Ayrıca  bitkisel tedavileri de kullanmadan önce tıpkı ilaçlar gibi doktora başvurmanız ve tavsiye edildiği sürece kullanmanızda fayda vardır. Aksi takdirde bitkilerinde birçok yan etkisi sizleri olumsuz etkileyebilir. 
]]>
Bebeklerde Sistit https://www.sistit.gen.tr/bebeklerde-sistit.html Tue, 27 Nov 2018 23:26:25 +0000 Bebeklerde sistit, yaklaşık olarak 5 yaşına kadar görülebilen bir durumdur. Beş yaşından sonra bebeklerde görülen sistit rahatsızlığı tedavi edilmese bile kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Sistit rahatsızlığı, direk olar Bebeklerde sistit, yaklaşık olarak 5 yaşına kadar görülebilen bir durumdur. Beş yaşından sonra bebeklerde görülen sistit rahatsızlığı tedavi edilmese bile kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Sistit rahatsızlığı, direk olarak  iltihaplı bir hastalık olduğu için kesinlikle müdahale edilmelidir. Müdahale edilmeyen bebeklerde sistit rahatsızlığı, hızlı bir şekilde ilerleme göstererek çok ciddi rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de sistit rahatsızlığı, tam olarak mesanede ve idrar yollarında ortaya çıkmaktadır. Bu bölgelerde oluşan iltihaplanma başlı başına bebeklerde sorun olurken gerekli olan müdahalelerin yapılmaması durumunda böbreklere de geçebilmektedir. Böbreklere geçen sistit sorunları, direk olarak bebeğin yaşamının olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Bebeklerde sistit sorunu, birçok zaman bebeklerde idrar yolunda enfeksiyonların oluşmasına da neden olacaktır. Sistit, belli bir süre bebekte etkili olduktan sonra ortaya çıkarmış olduğu bakteri, "Esherichia coli" bakterisidir. Bu bakteri birçok tıbbi ilaçla çok basit bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu bakteriler ise bebeklerde mantar ya da buna benzer diğer rahatsızlıklara neden olabileceği için belli bir süre sonra bu hastalık çok daha riskli olur. 

Bebeklerde sistit nasıl oluşur
Bebeklerde sistit sorunu, direk olarak kız çocuklarında çok daha fazla görülmektedir. Bu şekilde erkeklerde az karşılaşılan sistit hastalığının kızlarda daha fazla görülmesinin en büyük nedeni, kız çocuklarının vücutlarındaki anatomik yapıdır. Kız çocuklarında üreme organlarındaki üretranın erkeklere göre çok daha kısa olması, mesanenin her seferinde tam olarak boşalmamasına neden olur. Bu durumlarda mesane içerisinde iltihaplanma oluşumu riski de artmaktadır. 

Bebeklerde SistitBebeklerde sistit belirtileri nelerdir
 • Bebeklerde sistit belirtilerinden bir tanesi, iştahsızlıktır. Bebeğiniz son zamanlarda aşırı bir şekilde huzursuzlanıyorsa ve yemek yemiyorsa bu durumlarda kesinlikle bebeğinizi muayene ettirmelisiniz. 
 • Karın ağrısı, bebeğiniz bu ağrıları söyleyemese bile sistit rahatsızlığının herkeste bu belirtiyi gösterdiği bilinir. Bu ağrılar direk olarak bebeğinizin sürekli ağlamasına neden olacaktır. 
 • Bebeklerde birçok iltihaplı rahatsızlık yüksek ateş sorunlarına neden olur. Yüksek ateş problemi, bebeklerde havale riskini arttırdığı için çok ciddi olarak sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. 
 • Bebeğiniz sık sık idrar yapacaktır. Eğer henüz bebeğinizin tuvalet alışkanlığı yoksa bu durum sizin içinde sorun olmaya başlar. Eğer bebeğiniz yukarıdaki belirtilerle birlikte sık sık idrar yapıyorsa yine bu rahatsızlıktan şüphe duyarak doktora gidebilirsiniz. 
 • Bebeklerin idrar yaparken çok şiddetli ağrı çekmesidir. Bu ağrıları bebeğiniz yine ağlama olarak ortaya çıkaracaktır. 
Bebeklerde sistit tanısı ve tedavisi:
Bebeklerde üriner sistem içerisinde oluşabilecek rahatsızlıkların bir çoğu yapılan idrar testleri ile çok rahat bir şekilde ortaya çıkarılabilmektedir. Eğer bebeklerde sistit için hala tanı konulamamışsa bu durumlarda direk olarak kan testleri de yapılabilmektedir. Bu şekilde idrar yollarında mikroskobik incelemeler yapılır. İnceleme sonrasında elde edilen kültür örneğinde sistit sorununun fazla olduğu bebeklerde damar yoluyla müdahaleler yapılır. En önemli tedavi yöntemi antibiyotikler olan bu rahatsızlık, ilaçların bebeklerde düzenli bir şekilde kullandırılması durumunda olumlu bir şekilde sonuç göstermektedir. 
]]>
Kanamalı Sistit https://www.sistit.gen.tr/kanamali-sistit.html Wed, 28 Nov 2018 10:41:21 +0000 Kanamalı Sistit, özellikle demir eksikliği sonucunda idrarda kan oluşmasına bağlı ve sürekli idrardan kan gelmesi ayrıca idrardan kan gelmesi dışında kanamalı sistit hastalığına yakalanan kişilerin devamlı idrarları kırmı Kanamalı Sistit, özellikle demir eksikliği sonucunda idrarda kan oluşmasına bağlı ve sürekli idrardan kan gelmesi ayrıca idrardan kan gelmesi dışında kanamalı sistit hastalığına yakalanan kişilerin devamlı idrarları kırmızı renkte olması bu kişilerin idrar kanallarında oluşan kan pıhtıları ile kapanması sonucu da oluşan durumdur. Ve yine kanamalı sistit hastalığı olarak kişilerin demir eksikliği anemisi olarak ta ortaya çıkan kanamalı bir hastalıktır. Ayrıca kanamalı sistit hastalığının da hastanın idrarının kırmızı renkte olması ve idrar kokusunun normalden çok daha kötü kokuya sahip olduğu da bilinmektedir. Kanamalı sistit hastalığı daha çok kimyasal lezyonlar ve viral enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. Kanamalı sistit hastalığı genellikle bir hafta gibi süre içerisinde çoğu zaman kendiliğinden geçtiği de bilinenler arasındadır. Kanamalı sistit kişilerde alevlenme ve remisyon dönemlerinde oluştuğu bilinmektedir.

Kanamalı Sistit Hastalığının Faktörleri
 • Uzun süre idrar taşıma
 • İdrar geciktirme alışkanlığı olması
 • Mesane dolaşım bozukluğu
 • İdrar akışı yollarının sıkışması, daralması
 • İdrar yollarının tıkanıklığı
 • Mesane duvarının büzülmesinde azalma olması
 • Temizlik kurallarını dikkat edilmemesi
 • Mesane yolunda taş oluşması
 • Mesanede oluşan tümörler ve enfeksiyonlar
 • Mesanede oluşan bakteri ve virüsler
 • Kadınlarda menopoz
Kanamalı SistitKanamalı Sistit Belirtileri
Kanamalı sistit hastalığının en belirgin belirtileri arasında hastanın çok sık ve ağrılı idrara çıkma öyle ki kanamalı sistit hastalığına yakalanan kişi her 10 dakikada bir idrara çıkma hissi duyar ve bazı zamanlarda artık dayanılmaz bir şekilde ağrı olduğu da bilinenler arasındadır. Bu kadar çok idrara çıkma hissi yanı sıra gelen idrar oranı sadece birkaç damla olmaktadır. Ayrıca kanamalı sistit belirtileri arasında kişide yüksek ateş, üşüme hissi, çok halsizlik hissi ve kişinin verimliliğinde ciddi oranda kayıp oluşması gibi durumlar oluşması. Kanamalı sistit hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Kanamalı Sistit Tanı
Kanamalı sistit hastalığının tanısı için hastanın bol miktarda sıvı tüketimi sağlanarak tanının konulması çok önemlidir. Ve yine kanamalı sistit tanısında kişiye yatak istirahati ve özel diyetler uygulanması sonucu tanı çok daha çabuk konulmaktadır. Genellikle hastaya diyet uygulamalarda baharatlı ve ekşi yiyeceklerden uzak tutulması kanamalı sistit hastalığının tanısı için çok önemlidir. 

Kanamalı Sistit Tedavi
Kanamalı sistit hastalığının tedavisinde ise öncelikle hastalığın sebepleri laboratuvar ortamlarında kan ve idrar değerleri test edilerek araştırılmalı ve genel ve yerel antibiyotik grubu ilaçlar ile tedaviye başlanmalıdır. 
]]>
Sistit İçin Antibiyotik https://www.sistit.gen.tr/sistit-icin-antibiyotik.html Thu, 29 Nov 2018 00:54:29 +0000 Sistit için antibiyotik, Sistit bakteriyel bir enfeksiyon sonucunda mesanenin yani idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Sistit parazitler, ilaçlar, alerji, kimyasal maddeler, enfeksiyonlar, sinir sistemi hastalıkları, radyasyon ve diğer Sistit için antibiyotik, Sistit bakteriyel bir enfeksiyon sonucunda mesanenin yani idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Sistit parazitler, ilaçlar, alerji, kimyasal maddeler, enfeksiyonlar, sinir sistemi hastalıkları, radyasyon ve diğer faktörlerden meydana gelmektedir. Sistit için antibiyotik amacı ise bir ikincil enfeksiyonun eklemesi ihtimalini azaltmak için alınan bir önlem olarak uygulanmaktadır. 

Sistit için antibiyotik uygulanmasının şartları
 • Antibiyotikler yalnızca doktorlar tarafından reçete edilmelidir. Bunun sebebi ise öz-ilaç kronik süreç yol alan ilaçlar daha az etkili hale gelerek enfesiyözda artış gözlemlenebilir.
 • Spazm, bağışıklık düzenleyici, ateş düşürücü ve inflamatuar ilaçların antibiyotik ile beraber 
 • Antibiyotikler aynı zamanda alınmalıdır
 • Enfeksiyon belirtileri bitse bile tekrardan doktor kontrolune gidilmelidir. Doktorunuz tarafından önerilen ilacı kullanmak gerekir. Eğer antibiyotiği bırakırsanız bu rahatsızlık tekrarlayarak kronikleşebilir
 • Genellikle uygun antibiyotik tayin bağırsak florasını ve antifungal ı normale probiyetikler de candidiasis' in engellemek içindir
Sistit için antibiyotikler arasında en yaygın olanları

Sistit için antibiyotik tedavisi zamanı 1-7 gün yada daha fazla olabilir. Genellikle doktor ilk muayenesi sırasında geniş spektrumlu antimikrobiyal etkisini ve daha fazla olarak da idrar tahlili sonuçları ile bir yedek patojen ve antibiyotiklere duyarlılığı ölçen testler yapacaktır.

Sistit için geniş spektrumlu antibiyotikler
 • Sefalosporinler
 • Nitrofurazon
 • Penisilinler
 • Florokinolonlar
 • Makrolidler
 • Hidroksiquinolin
 • Diğer hazırlıklar
Aşağıda belirtilecek olan antibiyotiklerin yukarıda belirtilen geniş spektrumlu nispeten düşük etkinliği olanlar;
 • Korunmasız penisilinler (amoksisilin, penisilin)
 • Sülfonamidler (biseptol)
 • Birinci kuşak sefalosporinler (sefaleksin, cephradine, sefadroksil)
Genellikle ürologlar sistit reçetesi;
 • Nitroksolin (5NOK)
 • Monural
 • Furagin
 • Palin
 • Furadonin
 • Rulid
 • Nolitsin
 • Nevigramon
Norfloksasin, ofloksasin, siprofloksasin-mesane, kronik enflamasyon için kullanılmaktadır. Bu durumda ilk öncelikli olan ilaç ise  florokinolonlar kullanılmaktadır.

Sistit için antibiyotik çocuklar için 
 • Korunan penisilinler (augmentin, amoksmklav)
 • Sefalosporinler (sefiksim, sefuroksim)
 • Alternatif olarak ise ko-trimazole, nalidiksik asit, nitrofurantoin
Sistit İçin AntibiyotikSistit için antibiyotik hamileler için 
 • Amoxiclav
 • Monural
Sistit için antibiyotik tek bir doz için preparatlar

Akut sistit tedavisine uzun geniş spektrumlu antibiyotikler iyi cevap vermektedir. Genellikle tsifran ve monural tip ilaçlar ve bunların analogları kullanılmaktadır. Bu tarz ilaçlar komplike olmayan akut sistiti olan hastalar için uygun görülür. Fakat mesane kronik enflamasyon tedavisinde uygulanması için uygun değildir. Bu ilaçlarda kısa süreli yani 3-5 günlük antibakteriyel maddeler mevcuttur. Bu antibiyotikleri ek olarak yalnızca bir kez almak yeterli olmaktadır. Korunan penisilinler (amoksiklav, augmentin), CO-trimazole ikinci kez oral sefalosporinler ve üçüncü nesil olarak da sefaklor, sefiksim, seftibuten ve sefuroksim'dir.
]]>
Sistit Hapı https://www.sistit.gen.tr/sistit-hapi.html Thu, 29 Nov 2018 02:11:32 +0000 Sistit hapı, sistik rahatsızlıklarında kullanılır. Peki sistik nedir, ne zaman kullanılır hep beraber görelim. Sistik idrar kesesinin enfeksiyon sonucu iltihaplanmasıdır. Bir çeşit idrar yolu hastalığıdır. Mikropların id Sistit hapı, sistik rahatsızlıklarında kullanılır. Peki sistik nedir, ne zaman kullanılır hep beraber görelim. Sistik idrar kesesinin enfeksiyon sonucu iltihaplanmasıdır. Bir çeşit idrar yolu hastalığıdır. Mikropların idrar kesesine girmesi ve burada üremeleri hastalığın en yaygın sebeplerindendir. Bazı ilaçlar, radyasyon ve kimyasallar kadınlarda doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan diyafram gebelik evresinde olan hormonlu değişimleri menapoz idrar atımının tam yapılamaması (tıkanması, prostat bezinin büyümesi, böbrek taşı) uzun süreli idrar kesesi kateterler i idrar iltihabı sistite neden olur. Kadınlarda anüsün idrar yolunun yanında olması bakterilerin gelmesini ve bulaşması sistiğe sebebiyet verir. Bu rahatsızlık çoğunlukla kadınlarda görülür. 

Sistik hapı kullanmayı gerektirecek durumlar ve belirtileri:
 • Tuvalete sık çıkmak sıkışıklık hissi (sizi uykudan uyandıracak gibi) ama tuvalete çıktıktan sonra az idrar yapma veya hiç yapamama.
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • İdrarda kan
 • Keskin veya kötü kokulu idrar
 • İdrarın renginde değişiklik
 • Pelvis bölgesinde rahatsızlanma hissi
 • Vücudun alt karın bölgesinde baskı hissetme hafif şiddette ateş
Eğer listede sıraladığımız gibi şikayetler var ise mutlaka hemen bir uzman doktorla görüşmekte fayda var. Eğer sistik hapı kullanmaz ihmal ederseniz enfeksiyon böbreklere sıçrayabilir ve beraberinde böbreklere zarar verir.

Sistit HapıSistik hapı ile birlikte yapmanız gerekenler
 • Yüksek dozda C vitamini kullanmak yaklaşık 1 miligram civarında almak idrar kesesinde bakterilerin çoğalmasına engel olacaktır.
 • Kızılcık suyu etkili bir koruyucudur. Uzmanlara göre kızılcık suyu içmek idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor.
 • Acılı yiyeceklerden uzak durun. 
 • Bol bol sıvı tüketin. Özellikle de şu içmek etkili bir koruma yöntemidir.
 • Günde 3 diş sarımsak yiyin.
 • Maydanoz çayı yapabilirsiniz. İki yemek kaşığı maydanozu 3 dk kaynatarak yapabilirsiniz.
 • Günde 2 sefer bir bardak suyun içine karbonat katılmış su için.
 • Közlenmiş soğan yiyin veya bir soğanı iki bardak suya doğrayın. 5 dk kaynatıp oda sıcaklığında kalan suyu sabah akşam için.
]]>
Sistit Bitkisel Tedavi https://www.sistit.gen.tr/sistit-bitkisel-tedavi.html Thu, 29 Nov 2018 20:36:11 +0000 Sistit Bitkisel Tedavi, sistit idrar yollarının iltihaplanmasından kaynaklı olarak meydana gelen bir hastalıktır. En sık kadınlar sistit hastalığı ile karşı kaşıya gelmektedir. Bunun sebebi ise, kadınların idrar yollarının e Sistit Bitkisel Tedavi, sistit idrar yollarının iltihaplanmasından kaynaklı olarak meydana gelen bir hastalıktır. En sık kadınlar sistit hastalığı ile karşı kaşıya gelmektedir. Bunun sebebi ise, kadınların idrar yollarının erkeklere göre daha kısa olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Sistit özellikle çok fazla rahatsızlık veren ve çok ciddi olan bir hastalıktır. Sistit hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan bakteriler (stafilokoklar, koli basili ve trachomatis) bakterileri ile idrar yolunda ve cilt üstünde kolaylıkla yayılarak ulaşabilmektedir. Eğer sistit zamanında tedavi edilmez ise, ileride özellikle idrar torbasına kalıcı bir hasar verirken, mevcut olan iltihabın böbreklere kolaylıkla yayılabilir. Sistit tedavisi için zaman kaybedilmeden doktor başvurulmalı ya da bitkisel tedavi seçenekleri kullanılmalıdır.

Sistit Bitkisel TedaviSistit Tedavisi İçin Bitkisel Tedaviler Hangileridir
 • Elma Sirkesi Kürü, bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 2 yemek kaşığı saf balı karıştırarak her öğünde içebilirsiniz.
 • Mısır Püskülü Çayı, sistit hastalığının bitkisel tedavisinde mısır püskülü çayı oldukça faydalıdır. Kaynatma tenceresinin içine 1 bardak su koyalım ve içine 3 yemek kaşığı kadar mısır püskülünden ilave edelim. Daha sonra mısır püskülü çayını süzerek içebilirsiniz.
 • Maydanoz Çayı, maydanoz sistit tedavisinde en etkili olan bitkilerden birisidir. Maydanozu taze olarak tüketebileceğiniz gibi, aynı zamanda  bir su bardağı suyu cezvenin içine koyduktan sonra içine 2 yemek kaşığı taze maydanozu ekleyerek 10 dakika kaynatın. Demlenme işleminden sonra süzerek içebilirsiniz. 
 • Karabaş Otu Kürü, bir su bardağı suya 1 tatlı kaşığı karabaş otu ekleyin ve 3-4 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra sıcakken süzülür ve ılıdıktan sonra içilir. Bu kürü sistit tedavisi için 3'er gün ara ile içebilirsiniz. 
 • Melisa Otu Kürü, karabaş otunda olduğu gibi aynı şekilde melisa çayını hazırlayın. Daha sonra 3 gün melisa 3 gün karabaş otu çayı olmak üzere düzenli olarak 21 gün bu kürlerin içilmesine özen gösterilmelidir.
 • Kiraz Sapı Çayı, 500 ml suyun içine 30 gram kiraz sapından ekleyerek 10 dakika kaynatın. Demlendikten sonra kiraz sapı çayını aç karnına günde 3 kere tüketebilirsiniz. 
 • Kızılcık Suyu, tamamen organik ve doğal olan kızılcık suyu özellikle sistit tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak kızılcık suyu sistit tedavisinde yalnız başına kullanılmamalıdır. Mutlaka sebze ve meyve tüketimi arttırılarak vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. 
 • Yaban Mersini Suyu, özellikle koli basili bakterisini idrar yollarından temizleme açısından çok faydalıdır. Vücuttaki zararlı bakterileri yaban mersini suyu ile kolaylıkla vücuttan dışarıya atabilirsiniz. 
 • Karbonat Suyu, gün içinde bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat katarak içebilirsiniz, hatta gün içinde 3 diş çiğ sarımsak yemek sistitin bitkisel tedavisi açısından oldukça faydalıdır.
 • Soğan Suyu Kürü, 4 adet kuru soğanı dilimleyin ve 1 litre suyun içerisinde kaynatın. Daha sonra soğan suyunu gün içinde 3-4 defa içilebilir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan kuru soğan antioksidan içeriği ile sistit hastalığına sebep olan bakterilerin giderilmesinde çok faydalıdır.
 • Ebe Gümeci Ve Çarkıfelek Çiçeği Çayları, bu iki bitkiyi 1 su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı koyarak 10 dakika kaynatın. Ardından süzerek gün içerisinde içebilirsiniz. Mutlaka bu bitkilerin çaylarını taze olarak hazırlayın ve o şekilde tüketin.
]]>
Sistit Ameliyatı https://www.sistit.gen.tr/sistit-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 09:11:59 +0000 Sistit ameliyatı; sistit idrar kesesinin yani mesanenin iltihaplanması durumudur. İdrar yollarında yaşanan rahatsızlıklarında en sık görülen hastalıklardan birisi sistiktik. Genellikle hastalığın erken dönemlerinde alına Sistit ameliyatı; sistit idrar kesesinin yani mesanenin iltihaplanması durumudur. İdrar yollarında yaşanan rahatsızlıklarında en sık görülen hastalıklardan birisi sistiktik. Genellikle hastalığın erken dönemlerinde alınacak antibiyotik tedavisi ile çok rahat bir şekilde düzelebilmektedir. Eğer zamanında müdahale edilip önlem alınmazsa bu idrar kesesinde başlayan iltihaplanmalar böbreklere ve mesaneye kalıcı zararlar verebilmektedir. Gerekli önlemler ve gerekli tedavi için önlem alınmazsa, geç bir sürede bir üroloji uzmanına görünülürse sistit kronikleşmiş olabilir. Bu durumda hastalığın adı kronik sistit adını almaktadır. Sürekli olarak tekrarlayan sistit eğer ki 3 aydan fazla süreyle devam ederse bu durumda sistit kronikleşmiş olmaktadır. Yaşam kalitesini olumsuz durumda etkileyen bu hastalık, ilerleyen zamanlarda idrar kesesi veya idrar torbasının alınması gibi durumlar da yaşatabilmektedir.

Sistit hastalığının nedenleri nelerdir; 

Üreme bölgesinde yaşayan bakteriler, idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Ancak bu bakterilerin sayısı çok fazla ise ve idrar yolu ile atılan sayının az ve içte kalan sayının fazla olması durumunda sistit yani mesanede ihtihaplanmalar meydana gelmektedir. Bu iltihaplanmalara önlem alınmazsa bu durumda bu iltihap böbreklere kadar gidip burada da ciddi zararlar verebilmektedir.  Sistit rahatsızlığının bulaşıcı olduğunu, cinsel birleşmeler sonucu başka birine geçebileceğide unutulmamalıdır. Ayrıca genital bölge temizliğinin iyi yapılmaması durumu ve idrarın sürekli olarak ve her seferinde uzun süre tutulmasıda bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Unutulmamalıdır ki uzun süre ve sık sık tutulan idrar mesane ve böbrek taşlarını da oluşturmaktadır. Kadınların sistite yakalanma oranı erkeklerin yakalanma oranından çok daha fazladır. Kadınların yüzde yirmi, yüzde yirmi beşi yaşamları boyunca bir kere bile olsa bu rahatsızlığa yakalanmaktadır.

Sistit AmeliyatıSistit hastalığı belirtileri nelerdir;
 • İdrarın kokması ve idrar renginin bulanıklaşması,
 • İdrarın eskiye oranla sık yaşanması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrıların yaşanması,
 • Aşırı terleme,
 • Mide bulantısı ve kusmaların meydana gelmesi,
 • Makat bölgesinde ve kasıklarda sık sık ağrıların meydana gelmesi,
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi,
 • Vücutta ateşlenme,
 • Ani üşüme hissi,
 • İdrar yaparken acı ve yanma hissi.
Sistitten korunma yolları nelerdir neler yapılabilir; 
 • İç çamaşırı her gün düzenli olarak temizi ile değiştirilmelidir ve özellikle pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.
 • İdrar geldiği zaman kesinlikle tutulmamalı ve zamanında mesane boşaltılmalıdır.
 • Bol su içilerek idrara sık sık çıkılmalı ve bu sayede mesanede bulunan biriken bakteriler atılmalıdır.
 • Cinsel ilişki sırasında kayganlığın fazla olması gerekir.
 • Genital bölge her gün sabun ile yıkanılarak temizlenmelidir.
 • Sigara, kahve, alkol ve çay tüketimi olabildiğince minimum seviyeye düşürülmelidir.
 • Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra silme işlemi önden arkaya doğru olmalıdır. Bu sayede bakterileri idrar yollarından korumuş olursunuz.
 • Her gün bol su tüketilmelidir, idrara ne kadar sık çıkılırsa mesanedeki bakteriler de o kadar çabuk temizlenecektir.
 • Genital bölgeyi akıntılardan ve nemden koruyarak kuru kalmasını sağlayın. Nem ve sıcak bakterilerin üremesine yol açacaktır.
 • Cinsel ilişki sonrasındaki ilk on dakikada idrarınızı yapmaya dikkat edin.
]]>
İnterstisyel Sistit https://www.sistit.gen.tr/interstisyel-sistit.html Fri, 30 Nov 2018 17:56:11 +0000 İnterstisyel Sistit Nedir, Özellikle genç ve cinsel yönden aktif olan bayanlarda sıkça görülebilen, kadınların %25 civarında görülebilen sık sık idrara çıkma ve leğen kemiklerinin boşluğu içerisinde sürekli ağrı İnterstisyel Sistit Nedir, Özellikle genç ve cinsel yönden aktif olan bayanlarda sıkça görülebilen, kadınların %25 civarında görülebilen sık sık idrara çıkma ve leğen kemiklerinin boşluğu içerisinde sürekli ağrı ve rahatsızlık hissi ile seyreden bir hastalıktır. Diğer bir adı ağrılı mesane sendromudur.  İnterstisyel Sistit hastalığı bazı bayanlarda sadece sıklıkla idrara çıkma şeklinde görülebileceği gibi, bazı bayanlarda ise çok uzun yıllar sürebilir ve daha da ağır seyredebilir. İnterstisyel sistit’in ağır seyrettiği bayanlarda, günlük işlerin aksaması veya iş hayatlarında güçten düşme gibi durumlar görülebilir.

Hastalık bazı kişilerde yavaş bir şekilde ilerleyebilir ve hayat içerisinde ataklar şeklinde görülebilir. Hastalığa sahip olan kadınların yarısı interstisyel sistit yüzünden gün içinde çalışamıyor ve yaklaşık %20si de işlerini bırakmak zorunda kalabiliyor.

İnterstisyel Sistit Hastalığının Belirtileri Nelerdir

 • Gün içerisinde devamlı idrara çıkma ve yapılan idrarın oldukça az olması
 • Cinsel ilişkiye girme sırasında ağrı yaşanması
 • İdrar olmadan dahi, devamlı olarak vajinada, idrar kanalında ve leğen kemiklerinde ağrı ve yanma hissiyatı yaşanması
 • Cinsel ilişkiye girildikten 2 ile 24 saat sonra başlayan ağrı

İnterstisyel Sistit

İnterstisyel Sistit’İn Nedenleri Nelerdir

İnterstisyel Sistit hastalığının nedeni günümüzde tam olarak bilinmemektir. Ancak bazı uzmanlar bu hastalığın bazı alerjilere dayalı olduğunu savunmaktadırlar. İnterstisyel Sistit hastalığının bir başka nedeni olarak ise idrar kesesinin iç zarında bulunan fakat gözle görülemeyen boşlukların oluşması sonucu idrar kesesi içerisine idrar sızdırılarak sinirlerin uyarılması düşünülmektedir.

İnterstisyel Sistit Teşhisi Nasıl Koyulur

 • Bayanların idrar günlüğü tutması,
 • İdrar tahlilleri ve idrar kültürlerinin yaptırılması,
 • Jineokolojik muayene yapılması,
 • Genel veya bölgesel anestezi yapılarak endoskopi yani sistoskopi ile mesane iç yüzeylerinin görüntülenmesi

Yöntemleri ile İnterstisyel Sistit teşhisi koyulmasını sağlar.

İnterstisyel Sistit Teşhisinde Endoskopi’nin Yeri Nedir

İnterstisyel Sistit teşhisinde endoskopi yani bir diğer ismi ile sistoskopi yöntemi önemli bir yere sahiptir. Bölgesel veya genel yapılan anestezi ile, kamera aracılığıyla idrar kesesinin içi görülebilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem ile idrar kesesinin gerçek hacmi anestezi ile görülebilmektedir. Eğer idrar kesesi olması gerekenden az bir kapasiteye sahip ise teşhis koyulabilir. Sistoskopi yöntemi ile hastaların normal seviyede olmayan idrar kesesinin kapasitesi arttırılarak, hastaların %80 civarında rahatlama sağlanmaktadır.

İnterstisyel Sistit Nasıl Tedavi Edilir

İnterstisyel Sistit tedavisinde bilinenin aksine ağrı kesiciler fayda sağlamamaktadır. Yurtdışından getirtilen bazı ilaçlar kullanılarak idrar kesesinin iç zarı tamir edilmeye çalışılır. İdrar kesesinin içerisine ilaç uygulamaları ve botox işlemleri yapılabilir. Ayrıca bağırsak kullanılarak mesane kapasitesinin büyümesini sağlayan ameliyatlar uygulanabilir.

]]>
Sistit Hastalığı https://www.sistit.gen.tr/sistit-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 16:43:32 +0000 Sistit hastalığı; genel olarak mesanenin yani idrar torbasının iltihap kapması olayıdır. Bir enfeksiyon olduğundan dolayı buna idrar yolu enfeksiyonu denir. Sistit her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Bayanlarda sistit hastal Sistit hastalığı; genel olarak mesanenin yani idrar torbasının iltihap kapması olayıdır. Bir enfeksiyon olduğundan dolayı buna idrar yolu enfeksiyonu denir. Sistit her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Bayanlarda sistit hastalığı genellikle 20-40 yaşları arasında daha sık görülür. Çocuklarda ise ateşlenme, iştah kaybı ve kusma ile kendini belli eder. Yetişkinlerde ise sık sık idrara çıkma isteği, idrara çıkıldığında yanma, idrarın damla damla gelmesi, idrar yaparken zorlanma gibi belirtisi olanların üroloji uzmanına muayene olması gerekir. 

Bekarlarda Sistit Hastalığı,

Halk arasında genel olarak cinsel hayatı olmayan kişilerin sistit hastalığına yakalanmayacağı düşünülür. Bu kesinlikle yanlış bir tanıdır. Cinsel hayatın olmaması enfeksiyon kapma riskini azaltabilir ama enfeksiyon kapmanın başka çeşit yollarıda vardır. Çoğunlukla sistit hastalığı e-coli ismindeki mide ve bağırsakta yaşayan bir bakteri tarafından oluşur. 

Sistit Hastalığı Nedenleri,
 • Sıkı, vücudu saran naylon iç çamaşır kullanımı.
 • Uzun süreler boyunca oturmak
 • Stres
 • Yorgunluk hissi
 • Bazı durumlarda idrarda kan
 • Tam boşalmama hissi
 • Kasıklarda ve göbek altında ağrı hissedilmesi
 • Kimyasallar (Sabun, Vücut şampuanları, Temizlik mendilleri vs... )
 • Taş veya prostat büyümesi
 • Genital bölgede aşırı kuruluk
 • İdrarı tam olarak yapamamak
 • Menapozda östörojen hormonu eksikliği
 • Hamilelik
 • Diyabet gibi sebeplerdendir.
Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanıyabilmek için idrar numunesi alınıp incelenmelidir. Hastanın idrarında alyuvar ve bakteri görülür ise hastalığa tanı konulur. 

Sistit HastalığıSistit Hastalığını Kontrol Altına Almak; 

Antibiyotik tedavise başlandıktan sonra 48 saat içinde ağrılar diner. Enfeksiyon tam anlamı ile geçmeden ilaç tedavisi bırakılmamalıdır. Şayet bırakıldığı taktirde daha şiddetli tekrarlayabilir. Tabi ki ender olarak vücudun enfeksiyona karşı kendi gücü ile yenebildiği de görülebilir. 

Sistit Hastalığından Korunmak İçin;
 • Günlük su tüketimi en az 2 litre olmalıdır. 
 • Kahve, koyu çay, alkol ve acı baharatlı gibi içecekler azaltılmalıdır.
 • İdrar geldiğinde tutulmamalı aksine sık sık idrara çıkılmalıdır. 
 • Vajinal pudra, deodorant, parfüm gibi ürünler tahriş edebileceğinden dolayı kullanılmamalıdır.
 • Cinsel ilişkiden sonra hemen idrara çıkılmalı bakterilerin yayılması önlenmelidir. 
 • Kalabalık ve kirli havuzlardan kaçınılmalıdır.
 • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.
]]>
Akut Sistit https://www.sistit.gen.tr/akut-sistit.html Sat, 01 Dec 2018 18:04:31 +0000 Akut Sistit: Bir anda gelişen idrar şikâyetleri ile başlayan mesane iltihabına sistit adı verilmektedir. Bu rahatsızlık iyileştikten sonra kendini tekrarlamıyor ise akut sistit, kendini tekrarlıyor ise de kronik sistit Akut Sistit: Bir anda gelişen idrar şikâyetleri ile başlayan mesane iltihabına sistit adı verilmektedir. Bu rahatsızlık iyileştikten sonra kendini tekrarlamıyor ise akut sistit, kendini tekrarlıyor ise de kronik sistit adını almaktadır.kronik sistit daha çok kadınlarda görülme olasılığı olan bir rahatsızlık durumudur. Akut sistit rahatsızlığının meydana gelmesi için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak bu rahatsızlık daha çok genç erişkin yaşta olan kişilerde meydana gelen bir idrar torbası enfeksiyonu rahatsızlığıdır. Akut sistit rahatsızlığı erkeklere oranla yaş sınırı olmaksızın kadınlarda daha fazla görülen bir rahatsızlık çeşididir.

Akut Sistit Rahatsızlığı Nasıl Meydana Gelir

Akut sistit rahatsızlığına genellikle E. Coli adındaki bakteri sebebi ile yakalanılmaktadır. Bu bakteri insan dışkısında yoğun olarak bulunmaktadır. E. Coli adındaki bu bakterinin dışında nadiren de olsa bazı virüsler de akut sistit rahatsızlığına neden olabilmektedir. Virüs sebebi ile meydana gelen sistit rahatsızlığı genellikle çocuk yaştaki kişilerde görülmekte olup, yetişkin yaştaki kişilerde görülme olasılığı oldukça seyrektir. Akut sistit rahatsızlığına sebep olan mikrop çoğunlukla yeterli derecede hijyen sağlanamaması sonucunda dışkıda mevcut halde olan E. Coli adı verilen bakterinin, idrar deliğinin ucuna bulaşması sebebi ile meydana gelmektedir. Daha sonra ise, bu rahatsızlık idrar kanalından geçmekte ve idrar torbasına (mesane) ulaşıp, buraya yerleşmekte ve çoğalmaktadır. Sistit bulaştıktan sonra ilk olarak, idrar torbasının iç yüzey kısmında bir takım kızarıklıklar meydana gelmektedir. Daha sonra ise kanlanma olmakta ve ardından bazı yerlerde kanama odakları meydana gelmektedir. Ardından mesane duvarı şişmekte ve enfeksiyon hücreleri o kısma doğru taşınmaktadır. Bununla birlikte o kısımda irinli enfeksiyon oluşmaktadır. Sonrasında ise hastanın şikâyetleri başlamaktadır. Akut sistit rahatsızlığı mesanenin yalnızca yüzey kısmını tutmaktadır ve derinde yer alan kas tabakalarına yayılmadan sınırlandırılmaktadır.

Akut Sistit Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir

Akut sistit rahatsızlığının meydana gelmesi halinde hastada bir takım belirtiler görülmektedir. Bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Hasta sık sık idrara çıkmak ister.
 • İdrar yaparken yanma ve sızlama gibi şikayetler meydana gelir.
 • Hasta idrarını yaptıktan sonra tam olarak rahatlayamadığını hisseder, mesanesini, tam olarak boşaltamaz.
 • Gece idrara çıkma isteği vardır.
 • İdrardan kan gelir.
 • Hastada hafif ateş mevcuttur.
 • Hastanın karnında ve kasıklarında ağrı olmaktadır.
 • Kadın hastalarda vajinadan akıntı gelebilmektedir.

Akut sistit rahatsızlığının fizik muayene ve bazı tetkikler sonrasında tanısı tam olarak konulabilmektedir. Akut sistit tanısı koyulurken çoğunlukla radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılmamaktadır. Bununla birlikte, hastada farklı bir hastalığın olma ihtimaline karşı bu yöntemler kullanılabilmektedir. Özellikle de kanaması olan hastalarda aktif halde olan hastalığın tedavisinin ardından sistoskopi yöntemi kullanılarak tanının kesinleşmesi sağlanabilmektedir.

Akut Sistit

Akut Sistit Rahatsızlığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Akut sistit tedavisinde ilaç yöntemi uygulanmakta ve tedavi bu şekilde sağlanmaktadır. Akut sistit rahatsızlığının tedavisi hastaya tam olarak teşhis konmasının ardından başlanmaktadır. Hastaya iyileşmesi için birbirinden farklı antibiyotikler ile idrar yollarının temizlenmesi amacı ile antiseptikler verilmektedir. Bu ilaçların hangi dozda alınacağı ve bu ilaçlara ne kadar süre ile devam edileceğinin hastayı tedavi eden ürolog tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Akut sistit rahatsızlığında ilaç tedavisi haricinde bir ted]]> Sistit İlacı https://www.sistit.gen.tr/sistit-ilaci.html Sun, 02 Dec 2018 14:59:24 +0000 Sistit İlacı, sistit, idrar kesesinin (mesanenin) iltihaplanmasıdır. Bakteriyel bir iltihaplanma söz konusudur ve idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Genellikle bazı bakterilerden dolayı meydana gelebilen sistit hastalığı için gen Sistit İlacı, sistit, idrar kesesinin (mesanenin) iltihaplanmasıdır. Bakteriyel bir iltihaplanma söz konusudur ve idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Genellikle bazı bakterilerden dolayı meydana gelebilen sistit hastalığı için genellikle antibiyotik ilaçları tavsiye edilir. Fakat bakteriyel olmadan da sistit hastalığı meydana gelebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı size uygun en iyi ilacı hekiminiz size tavsiye edecektir. Burada yazacağımız sistit ilacı, ilaçları genel bilgi amaçlıdır.  


Sistit İlaçları,

PIYELOSEPTYL 50 mg 30 kapsül,

İdrar yolu, idrar yolunun diğer bölümleri ve idrar torbasında görülen iltihaplanmalara karşı enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır. Nitrofurantoin antibiyotik olan bu ilaç sarı homojen bir toz içerir ve açık-koyu yeşil bir rengi vardır. Etken maddesi 50 miligram nitrofurantoin olan bu ilacın yan maddeleri ise nişasta, jelatin (E441), talk (E553b), ingido karmin FD&C mavi no:2 (E132), kroskarmelloz sodyum, tartrazin FD&C sarı no:5 (E102) ve titanyum dioksittir. (E171)

PIYELOSEPTYL yiyeceklerle birlikte veya sütle alınır. Bu sayede bu ilaçtan doğacak mide-bağırsaktaki tahriş azaltılabilir. 
 • Enfeksiyon tedavisinde 7 günde 4 kere bir tane 50 miligram veya 100 miligram kapsül; 
 • İlave enfeksiyonlarının engellenmesinde ise yatmadan evvel bir tane 50 miligram veya 100 miligram kapsül
 • Cerrahi işlemlerde enfeksiyonların önlenmesinde ameliyatın yapılacağı gün ve ameliyattan itibaren 3 gün boyunca 4 kere 50 miligram kapsül
kullanılmalıdır. Eğer hekiminiz sizin için ayrı bir tavsiyede bulunmuşsa hekiminizi dinlemelisiniz. Çünkü hekim hastalığın tipine veya ağırlığına göre uygun dozu ve uygun kullanım aralığını belirleyebilmektedir. 

Sistit İlacıMONUROL 1 Saşe,

Fosfomisine duyarlı olan bakterilerin sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonlarının (sistit) tedavisinde kullanılır. Buna ek olarak idrar yolu ile ilgili olarak yapılacak tam amaçlı veya cerrahi müdahalelerin sebep olabileceği idrar yolu iltihaplanmalarının da önlenmesi amacıyla kullanılabilir. Sistemik olarak uygulanabilen antibiyotikler grubuna dahil olan MONUROL ilacının etken maddesi 3 gram fosfomisine eşdeğer olarak 5.631 gram fosfomisin trometamoldur. Yardımcı maddeleri ise mandalina esansı, sakkarin, şeker ve portakal esansı olan madde, 8 gramlık tek saşeler halinde kullanıma sunulmaktadır. 

MONUROL, doktorunuzun önerdiği zaman kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Suda çözülen ve suda tamamen çözüldükten sonra içilerek kullanılan bu ilaç, idrar yolu iltihaplanmaları (sistit) söz konusu olduğunda tek doz olarak kullanılır. Bu ilaç genellikle de sistit hastalığından dolayı kullanılsa da -sistit ilacı olarak bilinse de- yukarıda bahsettiğimiz "cerrahi veya tam amaçlı tıbbi müdahalelerde enfeksiyonun önlenmesi" amacıyla kullandığı zaman ise ilk doz cerrahi müdahaleden 3 saat önce, ikinci doz ise cerrahi müdahaleden 24 saat sonra alınır.
]]>
İnterstisyel Sistit Diyeti https://www.sistit.gen.tr/interstisyel-sistit-diyeti.html Mon, 03 Dec 2018 14:04:37 +0000 İnterstisyel sistit diyeti; İnterstisyel sistitin açılımı ağrılı mesane sendromudur. Bu hastalık genellikle bayanlarda görülmekte olup nadiren erkeklerde olabilen bir hastalıktır. İdrar kesesinin dolması ile kendini gösteren h İnterstisyel sistit diyeti; İnterstisyel sistitin açılımı ağrılı mesane sendromudur. Bu hastalık genellikle bayanlarda görülmekte olup nadiren erkeklerde olabilen bir hastalıktır. İdrar kesesinin dolması ile kendini gösteren hastalık kesenin bulunduğu leğen kemiği bölgesinde hissettirdiği ağrılar ile görülür. İdrar kesesindeki dolmadan kaynaklı mesanede hissedilen ağrılardan ötürü özellikle bayanlarda idrar kaçırma ile sonuçlanır. Bu hastalık özellikle mesanenin içerisindeki idrar kesesinin dolması ile iyice belirginleşir. İnterstisyel sistit hastalığı çoğunlukla mesane veya pelvik dediğimiz bölgede ağrı yada idrara sık çıkma ve sıkışma isteği ile kendisini gösterir. Bu hastalığın tanısı şikayetlerin dinlenmesi ile patolojik olarak tanısı konulabilecek bir rahatsızlıktır. Kadınlarda görülen bu hastalığın belirtileri adet dönemlerinde dahada belirginleşir ve kendini hissettirir. Hastalığın belirtisi ve şiddeti değişkenlik göstereceğinden ötürü, bir çok araştırmacı bu hastalıkla ilgili olarak tek bir sebep değilde bir çok sebepten kaynaklandığı kanaatine varmıştır. İnterstisyel sistit daha çok böbrek rahatsızlığı ve enfeksiyon kaynaklı ağrıların dışında kalan durumlardaki üriner rahatsızlıkları kapsar.

İnterstisyel sistitin hastadaki etkileri;

Bu hastalığın birden çok tedavi şekli vardır ama birincil sırada diyet tedavisi gelmektedir. Hastalıkta uygulanan diyete verilen isim ise peygamber diyeti olarak belirlenmiştir. Bu diyet içerisinde günde iki öğün yemek yenilerek ara öğünler aradan kaldırılır ve birçok besin alımı da durdurulur. Öğünlerdeki besinlerin en az otuz kez çiğnenmesi ve iyice küçültülerek yutulması gerekir. Bu diyet türünde vücutta bir gram bile yağlanma olmayacağından hastada bu yağları eritecek yakıcı leptinler salgılanır. Aksi halde bu diyet uygulanmaz ise hastada cüruflu ortam meydana gelir.

İnterstisyel sistit diyeti uygulanmaz ise hastada görülecek semptomlar;
 • Bakteri ve virüslerin hatta mantarların çoğalacağı bir ortam oluşur. Buda hasta olan kişide halsizlik yorgunluk dermansızlık, aşırı uyku ve bağışıklık sisteminde çöküşe neden olur. Bu durum neticesinde hasta birden fazla hastalığa maruz kalabilir. 
İnterstisyel sistit diyet tedavisi;

Bu diyet listesinde birçok besin tüketimi iptal olurken, Özellikle hijyen arttırıcı önlemler ve Stresten uzak durmak anksiyete bozuklukları gibi hastalıkların oluşmasını engelleyeceğinden diyet tedavisini başlanmış olur. 

İnterstisyel Sistit Diyetiİnterstisyel sistit  diyette yenmemesi gereken besinler;
 • Soğan, bakla ve kızarma türü yiyecekler,
 • Kavun, karpuz, şeftali haricindeki turunçgiller ve diğer meyveler,
 • Badem ve çam fıstığı hariç bütün kuru yemiş türleri,
 • Alkollü içecekler,
 • İçerisinde, nitrit gibi maddeler içeren etler,
 • Konserve gibi hazır gıdalar,
 • Çikolata, yoğurt, eski peynir ve ekşi kremalar,
 • Mayalı ekmekler ve çavdar ekmeği,
 • Çay kahve ve karbonatlı içecekler,
 • Soya sosu, hardal, ketçap, mayonez, baharatlar ve sirke,
 • Sakarin ve aspartat gibi tatlandırıcılar,
 • Gıdalar içerisinde hazır ürünlerde bulunan ve koruyucu maddeler içeren tüm hazır gıdalar. (Özellikle Mono sodyum  glutamat ve sitrik asit) gibi besinlerin hasta tarafından alınmaması hastalığın iyileşmesinde ve durulmasında çok önemlidir. O yüzdende bu diyete Peygamber diyeti denilmiştir.
Birçok daha ağır hastalıklarda bile bu kadar ağır bir diyet programı yoktur. O yüzdende aslında hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Belki bundan başka bir hastalığı olmayan bir kişi bile bu hastalığın bağışıklık sistemini çürütmesi ile hiç aklına gelmeyecek hastalıklara maruz kalması çok olası bir durumdur. Sağlık en değerli hazinedir. Sağlıklı günler.  Geçmeyen Sistit https://www.sistit.gen.tr/gecmeyen-sistit.html Mon, 03 Dec 2018 23:02:30 +0000 Geçmeyen sistit, Sistit; mesanenin (idrar kesesi) iltihaplanmasıdır. Kadınlar yaratılış olarak erkeklerden faklı oldukları için sistit hastalığı kadınlarda daha fazla görülmektedir.Sistitler gene Geçmeyen sistitSistit; mesanenin (idrar kesesi) iltihaplanmasıdır. Kadınlar yaratılış olarak erkeklerden faklı oldukları için sistit hastalığı kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Sistitler genellikle 18-45 yaş arasındaki bayanlar da daha sık görülür. Kadınların %20'sinde hayatlarının  bir döneminde en az bir kez sistit geçirmektedir. Bayanlarda sistitin daha sık görülmesinin  sebebi üretranın daha kısa olmasıdır.  Normalde bu bakteriler kalın bağırsakta çokça bulunurlar. Bazı risk faktörlerinin varlığında bu bakteriler mesaneye girerek sistite sebep olurlar.

Sistitin Nedenleri:
 • İdrar yaparken yanma, sızı
 • Sık idrara çıkma 
 • İdrar sıkıştırması 
 • Bulanık idrar
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • İdrarda kan olması
Sistite neden olan etmenler
 • Yeterli genital bölge temizliğinin yapılmaması
 • İdrar sisteminde tıkanıklık olması
 • Diyabet hastalığı
 • Gebelik
 • Yaşlılık
 • Menopoz dönemi

Geçmeyen Sistit teşhisinde en önemli bulgu anamnezdir. Hastaların bir çoğunda yukarıda sayılan şikayetlerden çoğu vardır. Sistitli bir hastanın idrarında alyuvarlar, akyuvarlar ve bakteriler görülmelidir. Hastalığa neden olan bakterinin bulunması için idrar kültürü testi gerekebilir. Sistit ve onun altında yatan sebep bulunup tedavi edilmezse, kronikleşebilir ve geçmeyen sistit oluşabilir.

Geçmeyen SistitSistit nasıl tedavi edilir

Bakteriyel bir rahatsızlık olduğundan dolayı tedavi sürecinde antibiyotikler kullanılmalıdır. Kültür test sonuçları alınana kadar tedaviye gram negatif basillere etkili olan ilaçlar kullanılmalıdır. Daha sonra tedavi kültüre göre düzenlenmelidir.

Sistitten korunma yolları
 • Günlük en az 2lt su içilmelidir. 
 • Kahve, koyu çay içecekler fazla tüketilmemelidir. 
 • Tuvaletten sonraki temizlik doğru yapılmalıdır.
 • İç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Sıkı, dar kıyafetler giyilmemelidir.
 • Pamuklu iç çamaşırlar giyilmelidir.
 • Cinsel ilişkiden sonraki erken dönemde idrara çıkılmalıdır.
]]> Sistit https://www.sistit.gen.tr/sistit.html Tue, 04 Dec 2018 18:00:48 +0000 Sistit, mesanenin (idrar kesesinin) iltihaplanmasına sistit adı verilir. Bakterilerden dolayı sistit, bakteriyel bir enfeksiyondur ve bundan dolayı da idrar kesesinde idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Sık sık idrara çıkma isteği, Sistit, mesanenin (idrar kesesinin) iltihaplanmasına sistit adı verilir. Bakterilerden dolayı sistit, bakteriyel bir enfeksiyondur ve bundan dolayı da idrar kesesinde idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Sık sık idrara çıkma isteği, idrarı boşaltırken zorlanma, idrarın teker teker damla şeklinde gelmesi veya idrar yaparken şiddetli yanma gibi belirtiler sistit yüzünden meydana gelir. Çocuklardan yetişkinlere kadar birçok insanda oluşabilen sistit hastalığı maalesef ki ciddiye alınması gereken bir hastalık türüdür. Sistit hastalığı tedavi edilmediği taktirde böbreklerde enfeksiyon veya idrarda kanama gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Yukarıda da saydığımız belirtilerden herhangi biri görüldüğünde veya sistitten endişe duyulduğunda uzman bir üroloji hekimine başvurmalısınız.

Sistit Oluşma Nedenleri

Ne kadar yaygın bir inanış da olsa cinsel hayatı olmayan kişilerin sistit olamayacağı inancı yanlıştır. Cinsellik sebebiyle bakterilerin çok daha kolay idrar kesesine geçtiği doğrudur fakat cinsel hayatı olmayanlarda bakterilerin mesaneye (idrar kesesine) geçmeyeceğine dair bir kanıt yoktur. Lakin daha cinsel farkındalığı olmayan çocuklarda bile sistit görülebilmesi bu yaygın inanışı çürütür niteliktedir.

Yaygın inanışları bir kenara bırakıp da bilimsel olarak konuşursak, sistite genellikle "e.coli" olarak adlandırılan bir bakteri sebep olur. Bu bakteri normalde mide ile bağırsak arasında yer alır ve vücudumuz da idrar sayesinde bu ve buna benzer bakterilerden kurtulur. Bazı durumlarda ise e.coli bakterisi mesane duvarına çarparak yapışır ve çok hızlı bir şekilde çoğalıp yayılmaya başlar.

İstisnai olarak da bakteriyel olmayan sebeplerden dolayı da sistit meydana gelebilir. Uzun süreli sonda kullanımı, sperm öldürücü jel kremlerin kullanımı, bazı ilaçlar veya ışın tedavisi de sistit oluşumuna kaynaklık edebilir. Bu çeşitli etmenlerden dolayı mesane vücut tepkisi olarak sistit meydana getirebilir. İnterstisyel sistis ve bazı diğer sistit çeşitlerinde sistit oluşma kaynağı araştırılmak koşuluyla genelde sistit için antibiyotik ilaç tedavisi kullanılır.

Sistit
Kadınlarda idrar kanalı erkeklere oranla daha kısa olduğu için bakteriler mesaneye daha çabuk ulaşır. Bu yüzden de yaygın olarak sadece kadınlara özgü bir hastalık olduğu da düşünülür ki bu da yanlıştır. Kadınlar kadar olmasa da erkeklerde de sistit hastalığı kayda değer derece olmaktadır. Ayrıca tekrar belirtmeliyiz ki cinsel ilişki veya tuvalet temizliği sebebiyle sistit oluşma ihtimali artar fakat cinsel ilişkisi olmayan sistit hastalığına yakalanmaz diye bir kural yoktur.

Sistit Yaygın Belirtileri

Sistitin belirtileri hem kadın hem erkek hem de çocuklar için genellikle aynıdır. Lakin çocuklarda ateşle beraber kusma veya iştah kaybı da görülebilir. Yetişkin insanlarda sistit belirtileri başka hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilir. Tedavilere olumlu yanıt verilmediği taktirde tekrardan doktora gitmenizi öneririz.
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Acil idrara çıkma isteği
 • İdrarın tam olarak gelmemesi, idrar yaptıktan sonra rahatlayamama
 • Mesanede ağrı veya hassasiyet
 • İdrar yaparken yanma
 • Keskin kokulu ve bulanık idrar
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Yorgunluk hissi
 • Çok nadiren de olsa idrarda kan
 • Ve yine çok nadiren de olsa yüksek ateş gibi birçok belirti de sistit ile birlikte meydana gelmektedir.
Sistiti Kontrol Altına Almak

Antibiyotik ilaçları kullanılmaya başlandıktan itibaren 48 saat içinde kuvvetle muhtemel sistitin belirtileri dinmeye başlar. Lakim sistit belirtileri dinse bile yani hasta kendine iyileştim dese dahi hekimin yazdığı reçeteye uygun olarak antibiyotik kullanımıma devam edilir. Hekime uyulmadığı taktirde tam anlamıyla geçmeyen en]]> Kadınlarda Sistit https://www.sistit.gen.tr/kadinlarda-sistit.html Wed, 05 Dec 2018 14:42:58 +0000 Kadınlarda Sistit, Sistit, daha çok kadınlarda görülen enfeksiyon sonucunda mesanenin iltihaplanmasıdır. Sürekli olarak idrara çıkma isteği ve idrarını yaparken ağrı ile yanma gibi belirtiler olur. Zamanında müdahale e Kadınlarda Sistit, Sistit, daha çok kadınlarda görülen enfeksiyon sonucunda mesanenin iltihaplanmasıdır. Sürekli olarak idrara çıkma isteği ve idrarını yaparken ağrı ile yanma gibi belirtiler olur. Zamanında müdahale edilmez ise böbrekleri de etkileyerek mesane ve böbreklerde kalıcı rahatsızlıklar oluşturabilir. Bu hastalığa yakalanmamak için bolca su tüketmek en iyi yollardan birisidir. Sistite, kadınların %20-40’ı hayatları boyunca en az bir kez yakalanıyorlar. Özellikle kısa üretrası olan, yatalak, menopoza girmiş, antidepresan kullanan, normalin dışında mesane kontrolü olan ve gebelik kabızlığı yaşayan kadınların bu hastalığa yakalanma oranları çok yüksektir.    

Kadınlarda Sistit Belirtileri
 • İdrar yaparken yanma
 • İdrarın rengi koyu ve kokuyorsa
 • İdrarda kanama olması
 • Çok sık idrara çıkma isteği
 • Geceleri idrara kalkmak
 • Çok hafif ateşlenme
 • Karın bölgesinde çok hafif ağrı
 • Vajinal akıntı görülebilmekte
 • Kasıklarda ağrı
 • İdrardan sonra rahatlayamama
Sistite Yakalanmamak İçin Yapılması Gerekenler

 • Günde en az 8 bardak su içilmelidir. Ayrıca idrar kesemiz dolduğu an tuvalete giderek idrar kesemizi Tam olarak boşaltırsak, sistitin önlenmesinde etkili olur.
 • Vajinal bölgeye parfümlü banyo köpükleri, sabunlar ya da talk pudrası kullanılmamalıdır. 
 • Ayakta duş alınması daha iyi olur.
 • Çok dar pantolonlar giymemek, pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir.
 • Tuvalet hijyeni ise önden arkaya doğru yapmak önemlidir.
 • Menopozda ki kadınların östrojen kremleri kullanmalıdırlar.
 • Cinsel ilişki sonrası, idrar yapma ve ya bazı kadınlarda tek doz antibiyotik kullanılmasında fayda vardır.
 • Diyafram, prezervatif veya sperm öldürücü gibi jelleri kesinlikle kullanılmamalı.
 • İdrar yaparken sakince mesanenin boşalması beklenmeli ve idrarı çok biriktirmemelisiniz.
 • Sık sık tuvalete gidin.
 • İdrarınızı yaparken dik bir pozisyonda oturun, böylelikle mesanenin daha fazla boşalmasını sağlayacak.
Kadınlarda Sistit Kadınlarda Sistit Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi edilmesinde en önemli faktör bolca su içilmesidir. Yarım su bardağı suyunun içine 1 çay kaşığı sade soda koyularak içilmesi idrardaki asitleri azaltır. Eğer rahatsızlığınız ilerlerse antibiyotik kullanacak duruma gelirseniz mutlaka doktorunuza danışın öyle antibiyotik kullanın.

Sistite Evde Uygulanabilecek Tedavi Şekilleri
 • Öncelikle çay, kahve ve alkolü tüketmeyin. Bunlar mesaneyi rahatsız eder. Bu yüzden bolca su için ve sıvı şeyler tüketin.
 • Günde 2-3 kez, 15-20 dakika ılık suya oturabilirsiniz.
 • Havluyu ısıtarak karnınıza koymanız, ağrınızı ve rahatsızlığınızı hafifletir.
]]>
Tekrarlayan Sistit https://www.sistit.gen.tr/tekrarlayan-sistit.html Thu, 06 Dec 2018 00:39:10 +0000 Tekrarlayan sistit, bilindiği gibi insanlarda meydana gelen idrar yolu iltihaplarının sürekli olarak oluştuktan sonra tekrar iyileşmesidir. Özellikle kadınlarda çok yaygın bir şekilde meydana gelen sistit problemi, doğru tedavileri Tekrarlayan sistit, bilindiği gibi insanlarda meydana gelen idrar yolu iltihaplarının sürekli olarak oluştuktan sonra tekrar iyileşmesidir. Özellikle kadınlarda çok yaygın bir şekilde meydana gelen sistit problemi, doğru tedavilerin yapılması durumunda çok basit bir şekilde iyileştirilebilir. Fakat bazı insanlarda yapılan sistit tedavilerine rağmen olumlu sonuçlar alınamaz ve sistit tekrardan ortaya çıkar. Bu durumun birçok nedeni vardır. Bu nedenle tek bir durumla bağdaştırarak sistit rahatsızlığının neden tekrarladığını söylemek yanlış olacaktır. İdrar kesesi içerisinde oluşmuş olan iltihaplar, belli bir süre herhangi bir belirtiler göstermeden devam eden bu durum insanlara kendisini iyileşmiş gibi göstermektedir. Fakat çok kısa bir süre sonra tekrar etkilerini ortaya çıkararak kişilerde çok önemli rahatsızlıklara neden olan sistit problemi için elbete ki dikkat edilmesi gereken durumlar ve yapılması gereken tedaviler vardır. Bu durumların ve tedavilerin tam olarak yapılması sonrasında tekrarlayan sistit, çok ciddi bir şekilde azaltılabilmektedir. Sistit rahatsızlığının arka arkaya tekrarlaması insanlarda yaşam kalitesinin çok ciddi bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte insanlarda çok önemli problemlere neden olan sistit rahatsızlığı, günümüzdeki yeni yaklaşımların amacı sayesinde ortadan kaldırılabilir. Özellikle ilişki sırasında korunmanın arttırılması ve korunmadan ilişkiye girilmemesi ile çok rahat bir şekilde bu problem çözülecektir. 

Tekrarlayan sistit nedenleri:

Cinsel ilişki: İnsanlarda tekrarlayan sistit rahatsızlığında en önemli durumlardan bir tanesi cinsel ilişkidir. Bu durum nedeniyle tekrarlayan sistit rahatsızlıkları en çok yetişkinlerde meydana gelmektedir. Aslında kadınların sistit rahatsızlığından etkilenmelerini de bu duruma bağlayabiliriz. Bu nedene bağlı olarak meydana gelen tekrarlayan sistir rahatsızlığından korunma için cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerini kullanmalısınız. 

Deniz ya da havuz suyu: Çocuklarda yüzme kursuna gidenler ya da yetişkinlerde sürekli olarak denize giden insanlarda tekrarlayan sistit biraz daha sık karşılaşılır. Bu gibi ortamlarda mikroplar ve bakteriler çok daha rahat bir şekilde idrar yollarına yerleşerek bu bölgelerde bu gibi hastalıklara neden olurlar. 

Sauna: Sauna ve buna benzer ortamlarda mikropların çoğalması çok daha rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan tekrarlayan sistit probleminde korunmak için bir süre bu şekilde sauna gibi yerlerden de uzak durmanız gerekecektir. 

Hijyen eksikliği: İnsanlarda sık sık karşılaşılan hijyen eksikliği, direk olarak tekrarlayan sistit nedenlerinden biridir. Özellikle kadınlarda meydana gelen akıntılı durumlar nedeniyle bu durum daha fazla görülmektedir. Eğer sizlerde de tekrarlayan sistit meydana geliyorsa kesinlikle acilen muayene olmalısınız. Bu durumlar için ne kadar erken tedavi o kadar erken sonuç olacaktır.

Tekrarlayan Sistit
Ne zaman doktora gidilmelidir
 • Tekrarlayan sistit rahatsızlığında aslında kişinin erkenden doktora gitmesi, oluşacak olan iltihapların önüne geçmede ve hastalığın daha ilerlemesinde çok önemli roller oynamaktadır. Bu nedenle sizlerde elinizden geldikçe erkenden doktora gitmeye çalışın. 
 • Eğer tekrarlayan sistitle birlikte olası bir kanam durumu meydana gelirse kişinin acilen uzman bir doktora giderek tedavi olması gerekmektedir. Çünkü meydana gelen kanamalar direk olarak insanlarda bu durumun ciddileştiğinin göstergesidir. 
 • Tekrarlayan sistit problemi, insanlarda herhangi bir şekilde idrar yapamamaya, kasık ağrısına ve buna benzer rahatsızlıklara neden oluyorsa yine acil tedavi çok iyi olacaktır. 
 • Son olarak belirtmek isterim ki eğer tekrarlayan sistit n]]> Erkeklerde Sistit https://www.sistit.gen.tr/erkeklerde-sistit.html Thu, 06 Dec 2018 01:44:29 +0000 Erkeklerde Sistit: Çoğunlukla bakteriler nedeniyle meydana gelen sidik torbası enfeksiyonuna sistit adı verilmektedir. Erkeklerde sistit rahatsızlığı kadınlarda görülen sistit rahatsızlığına kıyasla daha az görül Erkeklerde Sistit: Çoğunlukla bakteriler nedeniyle meydana gelen sidik torbası enfeksiyonuna sistit adı verilmektedir. Erkeklerde sistit rahatsızlığı kadınlarda görülen sistit rahatsızlığına kıyasla daha az görülüyor olsa da bu sorunun yani mesanenin iltihap kapması sonucunda medya gelen sistit rahatsızlığı erkek yada kadın için fark etmeksizin ciddiye alınması gereken bir durumdur.

  Erkeklerde Sistit Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir

  Erkeklerde sistit rahatsızlığı daha çok, idrar torbasının tam olarak boşaltılmamış olması sebebi ile mesanede iltihap meydana gelmesinin bir sonucu olarak oluşmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle mesanesi geniş olan kişilerde, idrar yolunda problem olan kişilerde ya da anüsten idrar yoluna bakterilerin girmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, kişide böbrek rahatsızlığı olması ya da kişinin devamlı olarak cinsel ilişki ardından idrar yolunda sorun meydana gelmesi sebebi ile de sistit rahatsızlığı meydana gelebilmektedir.

  Erkeklerde sistit rahatsızlığı erkek açısından bir takım tehlikeler içermektedir. Bunun sebebi ise, bu durumun prostat iltihabı, büyümesi ve idrar yolunda tümör meydana gelmesi ve buna benzer hastalıları gizleyebilme olasılığının olmasıdır.

  Erkeklerde Sistit Rahatsızlığının Risk Faktörleri Nelerdir

  • Erkekte prostat büyümesi olması
  • Erkekte böbrek taşı olması
  • Erkeğin idrar yolunun dar olması
  • Erkeğin 50 yaşın üstünde olması

  Erkeklerde Sistit Belirtileri Nelerdir

  • Sistit rahatsızlığı olan erkek normalden daha sık idrarını yapma ihtiyacı duyar.
  • Sistit rahatsızlığı olan erkek acil olarak idrarını yapmak ister ve idrarı kokulu ve bulanık olmanın yanında kanlıdır.
  • Sistit rahatsızlığı olan erkek idrarının ardından karıncalanma,  yanma hisseder ve idrarını yaparken zorlanır.
  • Son olarak, bu rahatsızlığa sahip erkeklerde düşük ateş görülmektedir.

  Yukarıda sayılan belirtilerin tamamı idrar torbasında meydana gelen bir iltihaplanmanın belirtisi olabilmektedir. Erkeklerin birçoğu sistit rahatsızlığı ile mesane iltihabı yani üretrit rahatsızlığını karıştırmaktadır. Sistit rahatsızlığında da mesane iltihabında olduğu gibi idrar yaparken yanma hissi meydana gelmektedir. İdrar yolu yani mesane iltihabı rahatsızlığı cinsel ilişki ile bulaşan klamidya rahatsızlığının bir belirtisi olabilmektedir. Hastalığı ne olduğunun bir önemi yoktur. Her şekilde bu belirtilerin devam etmesi halinde kişinin bu konuda uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir.

  Erkeklerde Sistit Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  Erkeklerde sistit rahatsızlığının erken teşhis edilmesi halinde, bu rahatsızlık çoğunlukla bir zorluk olmadan tedavi edilebilmektedir.  Bunun yanı sıra, bu rahatsızlığın erken tedavi edilmemesi halinde hastada böbrek ve prostat iltihabı meydana gelebilmektedir.

  Erkeklerde sistit rahatsızlığının giderilmesi için evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler şunlardır;

  Sistit rahatsızlığına pek çok durumda bir doktora görünmeye gerek duyulmamaktadır. Normal şartlarda sistit tedavisi hastanın bol bol su tüketmesi ve aspirin ile birtakım iltihabın ortadan kalkmasına yarayan ağrı kesiciler alması halinde kendiliğinden geçebilmektedir. Hastanın bol su tüketmesinin yanı sıra, kızılcık suyu içmesi de idrar yollarına iyi gelmektedir. Ayrıca, hastanın sistit rahatsızlığı devam ettiği süre boyunca tamamen iyileştiğinden emin olana kadar cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Son olarak ise, hastanın rahatsızlığı tamamen geçene kadar alkol kullanımına ara vermesi gerekmektedir, çünkü alkolün bu rahatsızlığı arttırma özelliği vardır.

  Erkeklerde Sistit

  Tüm bu uygulamalara rağmen rahatsızlığın devam etmesi halinde ise hatanın tıbbi tedavi görmesi gerekmektedir. Sistit rahatsızlığının tedavisi]]> Hemorajik Sistit https://www.sistit.gen.tr/hemorajik-sistit.html Thu, 06 Dec 2018 18:45:30 +0000 Hemorajik sistit, Sistit hastalığı mesanede oluşan bir rahatsızlıktır. Hemorajik sistit; ise mesane de oluşan sistit kanamasıdır. Çoğunlukla kız çocuklarında, bayanlarda ve genç erişkinlerde görülen Hemorajik sistit hastalı Hemorajik sistit, Sistit hastalığı mesanede oluşan bir rahatsızlıktır. Hemorajik sistit; ise mesane de oluşan sistit kanamasıdır. Çoğunlukla kız çocuklarında, bayanlarda ve genç erişkinlerde görülen Hemorajik sistit hastalığı genellikle tuvalet hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bunun dışında bu hastalığın oluşma şekilleri arasında E. Coli bakterisi çok aktiftir. Bu bakteri dışkı içerisinde her daim olan bir bakteridir. Ayrıca virüs yolu ile bulaşan Hemorajik sistit de vardır. Bunlar genellikle çocuklarda görülen bir durumdur. Yetişkinlerde virüs Hemorajik sistik çok nadir görülen bir hastalıktır. Erkelerden ziyade daha çok bayanlarda Hemorajik sistit görülür. 


  Hemorajik sistitin nedenleri;
  • Bayanlarda cinsel ilişkiden sonra idrara gitmemek,
  • Çocuklarda tuvalet hijyen temizliğinin doğru şekilde yapılmaması,
  • Hijyenik ortamlarda dışkı yapılmaması,
  • Bayanlarda dışkı yapılan makatın arkaya doğru değilde, genital bölgeye doğru silinmesi gibi birçok oluşma şekli vardır. 
  Hemorajik sistit hastalığı mesane içerisine idrar yolu ile giren E. coli bakterisinden kaynaklanan bir iltihaplı kanamadır. Mesaneye yerleşen bakteri mesane duvarında ve idrar kesesi yüzeyinde irinli iltihabik bir vakıa oluşturduğundan hasta idrar yapma esnasında hissettiği ağrılarla birlikte idrarını koyu kırmızı şekilde yapar. Bu durum neticesinde idrar kesesinin etrafındaki iltihaplanma kanma yaparak Hemorajik sistidi meydana getirir. 

  Hemorajik sistit de mesanede görülen belirtiler;
  • Mesane kızarıklık oluşur.
  • İdrar yapamama veya tam boşaltamama gibi durumlar meydana gelir.
  • İdrar yapma esnasında yanma ve ağrı hissedilir.
  • İdrar kesesinde iltihaplı irin oluşur. mesanede oluşan bu belirtiler en son olarak kanamalı idrar olarak kendisini gösterir. Bu tip bir durumda direk doktora gidilmelidir. 
  Hemorajik Sistit
  Hemorajik sistit hastalığının tanısı ve tedavisi;

  Hastalığın belirtilerinin başlaması ile en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek verilecek idrar testinde bu hastalığın tanısı rahatlıkla konulabilir. Ayrıca mesanedeki iltihaplanmanın boyutunun ve derecesinin anlaşılabilmesi için mutlaka film veya röntgende çekilmelidir. Yapılan laboratuvar testleri ile birlikte doktorunuz ilaç veya günlük idrar yaparken alınacak besinler şeklinde erken teşhiste tedavi önerebilir. Fakat fark edilemeyip ilerleyen bir Hemorajik sistitte cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalede mesanede oluşan kan pıhtılaşmasını temizleyerek yeniden kanama yapacak yerlere müdahale edilir. Böylelikle hastalığın iyileşme süreci hızlandırılır. Ayrıca radyo terapide Hemorajik sistit de sık kullanılan bir yöntemdir. 

  Hemorajik sistit de önemli olan her gün belirli miktarlarda en az iki buçuk litre su tüketiminin mutlaka yapılması gerekir. Ayrıca günlük hijyen temizliğini de yapmayı öğrenmek ve uygulamak hastalığın hem oluşmasına hemde iyileşmesine yardımcı olur. 
  ]]>
  Kronik Sistit https://www.sistit.gen.tr/kronik-sistit.html Fri, 07 Dec 2018 14:18:22 +0000 Kronik Sistit, halk dilinde uzun süreli ağır mesane iltihabı olarak bilinen sistit hastalığı, kişide sürekli idrar hissi, kasık ağrısı ve idrarda yanma olarak belirginlik gösterebilir. En çok genç ve orta yaşlardaki bayanlarda Kronik Sistit, halk dilinde uzun süreli ağır mesane iltihabı olarak bilinen sistit hastalığı, kişide sürekli idrar hissi, kasık ağrısı ve idrarda yanma olarak belirginlik gösterebilir. En çok genç ve orta yaşlardaki bayanlarda görülen bu rahatsızlık genellikle bir bakteri tarafından meydana gelmektedir. Genellikle bir mikrop nedeniyle oluşan bu hastalıkta ya yanlış doktora başvurma ya da tedaviyi kişinin kendisinin yapması sonucu kronik sistit ortaya çıkabilir. Bu hastalığın kronikleşmesi demek kişinin ömür boyu bu ataklara maruz kalacağı anlamına gelmektedir. Bu hastalığı dikkate almayan hastalar sadece kendilerinin belirlediği bir ilacı kullanarak hastalığın ilerlemesine sebep olabilir. Bu sorunun arkasında büyük problemler de bulunabilir. Örneğin, idrar kesesi kanseri de kronik sistit ile aynı belirtileri gösterir ve tedavi için kişi aylarca yanlı ilacı kullanır. Maalesef bu gibi durumlarda hasta ömür boyu bu problemi çekmek zorunda kalabilir. Bu nedenle bu hastalıkta erken tanı ve hemen uygulanacak bir tedavi ile hastalıktan kurtulma olasılığı çok yüksektir. 

  Kronik sistit hastalığının nedenleri
  • İdrar yollarında taş ve tümör bulunması
  • Mesaneden böbreğe doğru sızan idrar
  • Menopoz ve vajinal enfeksiyonlar
  • Büyümüş prostat bezi
  • İdrar yolları darlığı
  • İdrar yollarında sinirsel çalışma bozuklukları

  Kronik sistit hastalığının belirtileri
  • Sık sık idrara çıkma
  • İdrarı tutamama
  • Kasıklarda ağrı
  • İdrar yolunda yanmalar
  • İdrarı olmadığı halde idrar hissi
  • Ağrılı ve yanmalı idrar

  Kronik sistit hastalığında yüksek risk oluşturanlar

  Kronik sistit 18-40 yaş arasında ve cinsel yaşamın aktif olduğu kişilerde yaygın olarak görülür. Erkeklere göre kadınlarda daha sık görülen bu hastalık, 40 yaşından büyük kadınlarda az seviyede risk oluşturmaktadır. 

  Kronik Sistit
  Kronik sistit hastalığının tedavisi

  İlk olarak üroloji uzmanı tarafından kronik sistit hastalığının neden oluştuğu tespit edilmelidir. İltihaplanmalar, bakteriler veya hastalığın genetiği araştırılarak nedenler tespit edilir. Ayrıca hastanın günlü idrara çıkma günlüğü de takip edilir. Ayrıca tanı için mesane endoskopisi, ürodinamik testler, laparoskopik incelemelerde yapılabilir. Böylece hastaya uygun cerrahi ve ilaç tedaviler uygulanır. 
  Sinirlerin kasların arasında sıkışmasıyla gelişen ağrılarda ''Laparoskopik nöral navigasyon'' prosedürü uygulanarak ''Da Vinci robotik nöral navigasyon'' tedavisi uygulanır. Bu işlem ile sinirlerin çevresindeki baskılar kaldırılarak iyileşme sağlanır. Sinirlerin çok ince ve hata yapılacak en yakın nokta olduğunu düşünürsek kronik sistit hastalığında açık cerrahi ameliyatlar yapılması çok zordur. Bu nedenle teknolojinin gelişiminden faydalanılarak ''Da Vinci robotik nöral navigasyon'' yöntemini kullanmak daha faydalı olacaktır. Tedavi sonrası hasta 2-3 gün içinde iyileşir ve 1 hafta içinde sosyal yaşamına devam edebilir. 

  Kronik sistit hastalığından korunmak için alınması gereken önlemler
  • Günde 2 litre su tüketimi 
  • İdrar geldiğinde tutmamak ve hemen yapmak
  • Mesane temizliğini önden arkaya doğru yapmak
  • Sentetik çamaşırlar yerine pamuklu çamaşırlar kullanmak
  • Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında genital bölge temizliğine dikkat etmek
  • Küvet yerine duş banyosunu tercih etmek
  ]]>
  Hamilelikte Sistit https://www.sistit.gen.tr/hamilelikte-sistit.html Sat, 08 Dec 2018 08:33:48 +0000 Hamilelikte Sistit, sistit genel olarak idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıktır. Sistit basit bir enfeksiyon olarak görünsede tedavi edilmez ise böbrekleri de etkileyerek cid Hamilelikte Sistit, sistit genel olarak idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıktır. Sistit basit bir enfeksiyon olarak görünsede tedavi edilmez ise böbrekleri de etkileyerek ciddi sonuçlar doğurur. Hamilelikte sistit çok sık olarak ve genellikle 6. ile 24. haftalar arasında görülür. İdrar yolu enfeksiyonu (sistit) hamilelik süresince en az bir kez yaşanmakta. 

  Hamilellikte Sistit Nedenleri

  Büyüyen rahim idrar yollarına baskı yaparak mesanenin (idrar kesesi) tam boşaltılmasını engeller. Ayrıca artan gebelik hormonları idrar yollarının ve üreterlerin yapısını değiştirerek mesanede bulunan idrarın geri kaçmasına neden olur. 

  Hamilelikte Sistit (idrar yolu enfeksiyonu) Belirtileri 
  • Sık idrara çıkma hissi
  • İdrar yaparken yanma
  • Acil idrar yapma hissi
  • Geceleri idrara sık çıkma 
  • Karnın alt kısmında ağrı
  • Sıkışma şeklinde idrar kaçırma
  • Kanlı ve iltihaplı idrar yapma  ( nadir belirti)
  • Ateşlenme, titreme ( nadir belirti)
  Hamileleikte Sistit Tedavisi 

  Hamilelikte sistit tedavi edilmez ise böbrek enfeksiyonuna neden olur, düşük ve erken doğum tehlikesi görülür. Tedavisi 5-7 gün süren bebeğe zarar vermeyecek antibiyotikler ile yapılır. Tedavi sürecinde 3 gün sonra düzelme olmaz ise doktorunuza durumu anlatmalısınız. Yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız mutlaka  doktorunuza başvurmalısınız. 

  Hamilelikte Sistit tanısı,basit idrar tahlili ile enfeksiyonun varlığı ve idrar kültürü ile enfeksiyona neden olan mikrop cinsi saptanır. 

  Hamilelikte Sistit
  Hamilelikte Sistit Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

  Hamilelikte Sistiti ( idrar yolu enfeksiyonu) tamamen engellemek mümkün olmasada enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz. 
  • Bol sıvı tüketmelisiniz. (günde en az 6-8 bardak). Şekerli meyve suları riski artıracağı için uzak durmalısınız.
  • Doktorunuzun  önerdiği şekilde vitamin takviyesi almalısınız. 
  • Mümkün olduğunca sık idrara çıkmalı ve idrarınızı tutmamalısınız.
  • İdrar yaparken mesane tamamen boşaltılmalı. 
  • Cinsel ilişki öncesi ve sonrası mutlaka idrara yapılmalı. Sistit tedavisi süresince cinsel ilişkiye  girmemelisiniz. 
  • Tuvalat sonrası genital bölge önden arkaya doğru su ile yapılmalı. Temizleme esnasında kimyasal ürünler kullanmamalısınız. 
  • Pamuklu iç çamaşırları tercih etmeli ve günde 2 kez iç çamaşırınızı değiştirmelisiniz. 
  • Sıkı ve dar pantolon ve iç çamaşır giymemelisiniz. 
  ]]>
  Sistit Kanama https://www.sistit.gen.tr/sistit-kanama.html Sat, 08 Dec 2018 08:53:59 +0000 Sistit kanama; Sistit hastalığı ani idrar şikayetleri ile başlayıp idrar torbasının iltihaplanması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Sistit kanama her yaşta insanda görülebilen bir hastalık olmak ile beraber daha çok genç eriş Sistit kanama; Sistit hastalığı ani idrar şikayetleri ile başlayıp idrar torbasının iltihaplanması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Sistit kanama her yaşta insanda görülebilen bir hastalık olmak ile beraber daha çok genç erişkinlerde rastlanan bir hastalıktır. Sistit hastalığına yol açan mikrop, E. Coli isimli bir bakteridir. Bu bakteri dışkıda bol miktarda bulunan bir bakteri çeşididir. Genelliklede dışkı yaptıktan sonra makatı temizleme işlemi esnasında genital bölgeye doru silinme veya yıkanmadan kaynaklı bir bulaşma söz konusu olur. Ayrıca birde virüslerden oluşan sistit hastalığı vardır ki, bu tip virüslü sistit kanama hastalığı genellikle çocuklarda daha sık görülen bir hastalıktır. Erişkinlerde görülme olasılığı daha düşüktür. 

  Sistit kanamaya neden olabilecek durumlar;
  • hastalık bakterinin idrar yapma yerine teması ile oluşur.
  • bakteri idrar bölümünden mesaneye kadar ilerleyerek idrar kesesinde hastalık yapar.
  • bir süre sonra kanamalı idrar ve yanma hissi yaratır. 
  • bayanlarda ve kız çocuklarında birde erişkinlerde çok sık görülen bir hastalıktır. 
  Sistit kanamanın mesanede yarattığı değişiklikler;
  • Mesanenin iç yüzeyinde kızarıklık oluşmasına,
  • Kanlanma olayının artışı ile, yer yer kanama odaklarının ortaya çıkmasına,
  • Mesane duvarında şişmeye,
  • Mesaneye iltihap hücrelerinin yerleşmesi ile irinli iltihap oluşmasına,
  • Sistit kanamanın en son aşaması ise idrar torbasının yüzeyine tutunan bir iltihap olması nedeni ile kas tabakalarına kadar ulaşmasına neden olur.
  Sistit kanama belirtileri;
  • Sık sık idrar çıkma,
  • İdrarın kanamalı olarak kırmızımsı olarak yapılması,
  • İdrar yaparken yanma ve sızlama,
  • İdrardan sonra tamamen rahatlayamama,
  • Hafif ateş,
  • Acil idrar yapma isteği,
  • Geceleri bile sık idrar yapma,
  • Kasıklarda ağrı,
  • Kadınlarda genital bölgede yoğun akıntı görülür.
  Sistit kanamanın tıptaki adı hemorajik sistittir. Bu hastalık mesane içerisinde idrar torbasının bakteriye maruz kalarak mesane duvarında penetrasyon ile kan damarlarında kanama yapması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. 

  Sistit Kanama
  Sistit kanama tanısı ve tedavisi;

  Bu hastalığın tanısının en kolay yolu hekime gidildiğinde idrar testi verilerek olur. İdrardaki kan seviyesinin belirlenmesi ile mesanedeki sistit kanama tanısı konur. Sistit kanama hastalığının tedavisinde iki farklı yöntem vardır. Birisi ilaçla tedavi diğeri ise cerrahi müdahaledir. Hastalık erken fark edilmiş ise bol sıvı tüketimi, hijyenik tuvalet alışkanlığı ve bayanlarda ilişkiden sonra idrar yapması gerekir. Bunun yanında iltihap kurutucu antibiyotiklerde içilerek tedavi edilebilir. Ayrıca ilerleyen vakıalarda ise cerrahi müdahale yapılarak mesane içerisindeki birken kan pıhtıları temizlenir ve kanayan bölgeler koterize edilir. Bunun dışında ek tedaviler dediğimizi iki yöntem daha vardır. Bunlar radyoterapi ve Hiperbarik oksijen tedavisidir.
  ]]>
  Sistit Antibiyotik https://www.sistit.gen.tr/sistit-antibiyotik.html Sun, 09 Dec 2018 03:29:37 +0000 Sistit antibiyotik en genel tanımı ile, mesanenin başka bir deyişle idrar kesesinin iltihaplanmasında uygulanan bir tedavidir. Bakteriyel bir inflamasyon vardır ve bunun için idrar yolunda enfeksiyon oluşmuş denir. Sık sık idra Sistit antibiyotik en genel tanımı ile, mesanenin başka bir deyişle idrar kesesinin iltihaplanmasında uygulanan bir tedavidir. Bakteriyel bir inflamasyon vardır ve bunun için idrar yolunda enfeksiyon oluşmuş denir. Sık sık idrara çıkış talebi, idrara çıkıldığında zorlanma, idrarın damla damla gelmesi ve idrar yaparken kuvvetli yanma benzeri semptomları bulunur. Sistit çocuklar da dahil olmak üzere olmak amacıyla anında her yaşta görülebilir ve ciddiye alınmalıdır. İyileştirme edilmediği halde böbreklerde enfeksiyona veya idrarda kanamaya sebep olabilir. 
 
Teşhis ve Rehabilitasyonu 
Hastalığın tanı sürecinde idrar analizi, üreoplazma, chlamydia ve candida kültürleri  ve bununla beraber sistoskopi (idrar yönteminin ışıklı kamera ile analiz edilmesi) yaptırılması istenir. İnterstisyel sistit rehabilitasyonu sabırlı olunması gereken, uzunca bir iyileştirme sürecini kapsar. Şu anki tedavileri sağlık sorunundan tamamı ile kurtulmayı güvence edemese de belirtilerin hafiflemesi ve hasta olanların deşarj olması yerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Sistit antibiyotik ağız yolundan edinilen ilaçlar, idrar kesesine ilaç verilmesi, botoks, ozon rehabilitasyonu veya lazer rehabilitasyonu benzeri yöntemler çeşitli testleri kapsayan bir muayenenin sonrasında hasta kişiye önerilmektedir. Hangi metot hastada semptomları en çok fazla hafifletiyorsa bu yönteme aynı ritimde devam etmek en iyisidir. Bu metot işe yaramaz duruma gelirse ek olarak çeşitli bir rehabilitasyona geçilebilir. İnterstisyel sistitte sağlık sorununun sebepleri civarı iyileştirme metotları de tartışmalıdır. Hastalara çeşitli farklı yöntemler, çeşitli ilaçlar tavsiye edilir. Bu sebeple bu hastalıkta uzaktan veya kulaktan dolma bilgilerle destek almaya çalışmak olası olmayacaktır. 

Sistit antibiyotik ile ne türlü iyileştirme edilmelidir 
Bakteriyel bir hastalık olduğundan ötürü rehabilitasyonda antibiyotikler kullanılmalıdır. Kültür neticeleri çıkana civarı rehabilitasyona gram olumsuz basillere etkin ilaçlarla başlanmalıdır. ileri ki zamanlarda iyileştirme kültüre yönelik düzenlenmelidir. Sistit rehabilitasyonu genelde kısa müddetli antibiyotik veya idrar temizleyici ilaçlarla yapılmaktadır. Uyumlu sistit antibiyotik  seçiminde kapsamlı spektrumlu antibiyotikler tercih edilebileceği benzeri idrar kültür ve antibiogram testi neticesine yönelik de uygulama yapılabilir. Penisilin alerjisi olmayan kişilerde penisilin, penisilin alerjisi olanlarda sefalosporin çeşidi ilaçlar sistitte önce iyileştirme alternatifi olarak görülür. 
 
Sistit amaçlı riziko etmenleri 

Genç kadınlarda sistite yatkınlık kalıtsal olabilmektedir. Ailesinde sık sık tekrarlayan rekürren sistit geçiren kadınların da sistit olma ve tekrarlayan sistitlere yakalanma ihtimali ek olarak yüksektir. Sistit antibiyotik tedavisi uygulanmadığında kadınlar sistit atakları yaşamaya başlarlar. Doğum denetim yolu olarak kullanılan sperm öldürücü sıvılar kapsayan prezervatifler veya diyafram sistit olma olasılığını arttırır. Spiral varlığı da sistit olma olasılığını arttırabilir. 

Sistit Antibiyotik
Sistitten korunmak amaçlı genel tedbirler 
Enfeksiyöz sistit amaçlı önleyici yöntemler 
 • Bakteriler ile temastan kaçınılmalı, tuvalet hijyenine özen göstermeli
 • Cinsel temas öncesi ve sonrasında sıvı/akışkan alımını arttırır ve bol idrara çıkmayı sağlar böylece mekanik temizlik yapar. 
 • Tıbbi müdahaleler esnasında mesane içine sonda uygulanmasından kaçınmak, 
 • Sık sistit olan hasta olanların bakteri ile temastan kaçınmalı bunun için vajinal temizlik yapmaları önerilmemektedir. Bu vaziyette vajinal flora bozulmakta ve mesane enfeksiyonuna ek olarak saldırgan bakteriler kapı aralamaktadır. 
 • Bol su tüketimi ve bol idrara çıkış sistiti önlemede en etkin yöntemlerden biri]]> İbrahim Saraçoğlu Sistit Tedavisi https://www.sistit.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sistit-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 10:44:25 +0000 İbrahim Saraçoğlu Sistit Tedavisi, Sistit, bağırsaklarda bulunan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon olup, mesena iltihaplanması dır. Mesana iltihaplanması en fazla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun en önemli İbrahim Saraçoğlu Sistit Tedavisi, Sistit, bağırsaklarda bulunan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon olup, mesena iltihaplanması dır. Mesana iltihaplanması en fazla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun en önemli nedeni üretranın kadınlarda erkeklere kıyasla daha kısa olmasıdır. Sistit rahatsızlığının halk arasında bilinen adı idrar yolu enfeksiyonudur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sistit tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi sorunlara yol açabileceğinin altını çizmektedir. İbrahim saraç oğlunun sistit hastalığını tedavisinde son derece etkili olduğunu söylediği kür şu şekildedir.

  İbrahim Saraçoğlu Sistit tedavisi kürü malzemeleri:
  • 1 su bardağı su
  • 1 silme yemek kaşığı karabaş otu
  • 1 silme yemek kaşığı melisa
  Hazırlanışı:

  küçük bir cezvede suyu kaynatın. içerisine karabaş otunu atın ve en az 3 dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve ılık olarak için. ilk üç gün boyunca bu kürü günde üç kez uygulayın. Sonraki üç gün ise aynı tarifi melisa ile uygulayın ve aynı şekilde tüketin. Dönüşümlü olarak üçer gün sırayla 21 gün uygulamaya ara vermeden devam edin. Bu sürenin sonunda bütün şikayetlerinizden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

  İbrahim Saraçoğlu Sistit Tedavisi
  Not: Çok ileri düzeyde enfeksiyonlarda yeterli tedaviyi sağlayamayabilir. Bu nedenle doktorun uyguladığı bir tedavi varsa doktorunuza danışarak uygulayın ve sakın doktorun tedavisini kesmeyin.
  ]]>
  Gebelikte Sistit https://www.sistit.gen.tr/gebelikte-sistit.html Sun, 09 Dec 2018 17:41:23 +0000 Gebelikte sistit, sistit halk arasında idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. Gebelik döneminde en sık rastlanılan enfeksiyon türlerinden biridir. Gebelikte sistit, bakteriler nedeniyle ortaya çıkar ve genelde gebeliğin 6-24. Gebelikte sistit, sistit halk arasında idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. Gebelik döneminde en sık rastlanılan enfeksiyon türlerinden biridir. Gebelikte sistit, bakteriler nedeniyle ortaya çıkar ve genelde gebeliğin 6-24. haftaları arasında meydana gelir. Sistitin gebelik döneminde sık rastlanmasının sebebi, gebelikte idrar yolunda meydana gelen değişimlerdir. Rahmin büyümesiyle idrar torbası üzerine baskı uygulanır ve bu durumda mesane tam olarak boşaltılamaz. Gebelik hormonlarının artması idrar yollarının, üreterlerde yapı olarak değişmeye ve mesanede bulunan idrarın böbreklere geri kaçmasına neden olur.

Gebelikte sistit belirtileri
 • İdrar kaçıracakmış hissi yaşama
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Batın ve kasık ağrısı
 • İdrarda koku
 • İdrarda kan ya da iltihap görülmesi
 • İdrar torbasına baskı hissi
 • Gece uykudan uyanarak idrara çıkma isteği
 • Titreme ve ateş
 • Yaşanan enfeksiyon böbreklere kadar ulaştığında bel ağrısı, mide bulantısı, ateş, kusma ve halsizlik
Hamilelikte sistit anne karnındaki bebeği nasıl etkiler

Gebelikte sistit tedavi edilmediğinde böbreklerde enfeksiyona yol açabilir. Böbreklerde oluşan enfeksiyon düşük ağırlıklı bebek ya da erken doğuma sebebiyle veren ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle gebelikte sistitin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Gebelikte sistit tespit edildiğinde doktor anne karnındaki bebeği göz önünde bulundurarak anne adayına 1 hafta süre kullanımlı antibiyotik reçete ederek enfeksiyonu kontrol altına alabilir.

Gebelikte sistit tanısı

Yaşanan şikayetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda doktor tam idrar testi isteyerek sistit tanısını koyabilir. Eğer idrar testi yeterli olmazsa kültüre gerek duyulabilir.

Gebelikte sistit tedavisi

Gebelikte sistit tedavisi için ilk olarak ağız yoluyla kullanılan ve güvenli kabul edilen antibiyotik grubu ilaçlar kullanılır. Tedavi 5-7 gün devam eder. Eğer tedavi 3. güne ulaşmış ancak şikayetlerde azalma sağlanamamışsa ya da şikayetlerde artma gözlemlenmişse vakit kaybetmeden tekrar doktora başvurulmalıdır. Bu durumlarda doktor tedavi planını değiştirerek yeni tedaviye başlar. Ağız yoluyla kullanılan ilaçların yerine iğne özellikli antibiyotik kullanılır. İğne kalça ya da damardan enjekte edilebilir.

Gebelikte Sistit
Gebelikte sistitten korunma yöntemleri nelerdir
Gebelik dönemi anne adayı için enfeksiyon riskinin arttığı bir dönemdir. Gebelikte sistiti engellemek aslında tam olarak mümkün değildir. Ancak alınacak bazı önlemlerle sistitin oluşma olasılığı azaltılabilir. Bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Anne adayının enfeksiyonlardan korunması için gün içinde en az 8 bardak su içmesi gerekir. Ancak şeker ilave edilmiş meyve sularından kaçınmalıdır. Çünkü bu tür meyve suları enfeksiyon riskini arttırabilir.
 • Gebelik döneminde sistit ya da başka rahatsızlıklardan korunabilmek için vitamin takviyeleri önemlidir. Bazı vitaminler vücut direncini arttırarak vücudu enfeksiyona karşı korur.
 • İdrar çok sıkışacak duruma gelene kadar bekletilmemelidir. İhtiyaç duyulduğu her an idrara çıkılmalıdır. İdrar anında mesanenin tam boşaltıldığından emin olunmalıdır.
 • Sistit tedavisi boyunca cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır.
 • Tuvaletten sonra bölgenin temizliği hijyen kurallara uygun şekilde yapılmalıdır. Bölgenin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Temizlik anında sabun gibi kimyasal maddeler içeren ürünler kullanılmamalıdır.
 • Günlük iç çamaşırı en az 2 defa değiştirilmelidir ve sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.
]]>
Çocuklarda Sistit https://www.sistit.gen.tr/cocuklarda-sistit.html Mon, 10 Dec 2018 07:35:54 +0000 Çocuklarda Sistit, en sık rastlanılan idrar yolları enfeksiyonlarının başında gelir. Özellikle 2-10 yaş arası kız çocuklarında sık rastlanan bir hastalıktır. Çocuk ne kadar küçükse enfeksiyon o derece önemlidir. Sistit id Çocuklarda Sistit, en sık rastlanılan idrar yolları enfeksiyonlarının başında gelir. Özellikle 2-10 yaş arası kız çocuklarında sık rastlanan bir hastalıktır. Çocuk ne kadar küçükse enfeksiyon o derece önemlidir. Sistit idrar yollarında enfeksiyon ve kristal kum oluşumu ile birlikte ilerleyen bir hastalıktır ve tedavisi gecikirse çok acılı ve kronikleşen zor bir hastalıktır.

Çocuklarda Sistit Tanısı Nasıl Koyulur:

Çocuklarda sistit ilk anlarda kolay teşhis edilebilen bir hastalık olmasa da evde annelerin gözünden kaçmayan birkaç teşhis yöntemi ile hekime başvurmakta gecikilmemelidir. Eğer çocuk;
 • İdrar yaparken acıdığından şikayet ediyorsa,
 • İdrarını uzun süre tutmaya çalışıyorsa,
 • İdrar bulanık ve rengi koyu ise,
 • İdrar tek seferde hızla değil kesik kesik yapılıyorsa,
 • İdrardan keskin koku geliyor ise vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.
Çocuklarda sistit yukarıda yazılan belirtilerle yapılacak idrar tetkiki sonucu tespit edilebilir. İdrar tahlili sonucunda kan hücresi ve kristal görülmesi sistit varlığına işaret eder.

Çocuklarda Sistit Nasıl Tedavi Edilir:

Çocuklarda sistit tedavisi yapılırken, idrar tahlili sonucu çıkan değerler önemlidir. Özellikle yoğun enfeksiyon tespit edilmiş ise idrar tetkikinin yanı sıra tam kan sayımı da yapmak gerekir. Kan sayımı ile enfeksiyon tekrar tespit edilir ise, antibiyotik kullanmakta fayda vardır. Kullanılacak antibiyotik mutlaka doktor tavsiyesi ile olmalıdır ve eczaneden hekime danışmadan ilaç alınmamalıdır. Antibiyotik tedavisinin yanı sıra sistit çocukta bulantı yapacağı için beslenmesinde aksama olmaması için vitamin desteği yapmak gerekebilir. İdrar tahlili sonucunda sistitin henüz başlangıç aşamasında olduğu tespit edilir ise antibiyotiğe gerek kalmadan idrar yolları antiseptiği ile tedavi yapmak mümkündür.

Çocuklarda Sistit
Çocuklarda sistit özellikle yaz aylarında havuz ve deniz döneminde yaygın görülen bir hastalıktır. Sistit olan çocuğun böbrek bölgesinde de yanma olacağı için bedeninin yan tarafına yumuşak masajlar yapmak çocuğu rahatlatacaktır. Bu dönemde bol sıvı tüketilmeli ve beslenmesine dikkat edilmelidir. Sistit olan çocuğun ateşi yükselecektir. Bu konuda gerekirse ilaç kullanılabilir fakat mevsim normalleri şartı ile çocuğu serin kıyafetler giydirmek ve serin yerde tutmak faydalı olacaktır.
]]>
Sistit Çeşitleri https://www.sistit.gen.tr/sistit-cesitleri.html Mon, 10 Dec 2018 20:24:02 +0000 Sistit Çeşitleri; tanım olarak idrar kesesinin (mesane) iltihaplanması olayına sistit denir. Bakteriyel bir enfeksiyon oluşumudur ve bu oluşuma idrar yolu enfeksiyonu denilir. İdrar yollarında Sistit Çeşitleri; tanım olarak idrar kesesinin (mesane) iltihaplanması olayına sistit denir. Bakteriyel bir enfeksiyon oluşumudur ve bu oluşuma idrar yolu enfeksiyonu denilir. İdrar yollarında en fazla görülen hastalıktır. Tedavisi zamanda olmazsa, enfeksiyon yayılır ve böbrekleri de etkileyerek kalıcı hasarlara  sebep olabilir.  Hemen hemen her yaşta görülen Sistit, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Sistit hastalarında sıklıkla idrara çıkma (pollaküri), idrar yapılırken yanma (dizüri), sızı (strangüri), geceleri idrara kalkma (noktüri), acil idrar yapma isteği (urgency) belirtilerindendir. Azınlıkla idrar yaptıktan sonra oluşan sızı ve sonrasında birkaç damla kan görülebilir. Kanlı idrar da olabilir. Genel olarak şikayetler, idrarın bulanık ve kötü kokmasıdır. Bununla birlikte, çoğu hastanın ağrılı cinsel ilişki şikayeti olur. Karın bölgesinde hassasiyet ve hatta yaşa bağlı olarak, küçük yaşlarda karın ağrısı, bulantı ve kusma olabilir. Sistitin bu belirtileri genelde oluşan belirtilerdir ve hastanın şikayetlerinden Sistit tanısı konulabilir.

Sistit Çeşitleri ve Tedavisi;
Genellikle antibiyotik ile tedavi edilir. Çok sık tekrarlayan ya da Kronik sistitlerde, tedavi başlamadan idrar kültürü ve antibiyogram için temiz ortamda idrar alınır. Kültür sonunda üreyen bakteri ve etkili olacak antibiyotik tespit edilir. Bu süre zarfında tedavi için yine antibiyotik kullanılır. Kültür sonucuna göre kullanılmakta olan antibiyotik etkisiz ise daha etkili antibiyotik ile değiştirilmektedir. 

Kronik Sistit, iki kısma ayrılır; 

 • Kronik bakteriyel sistit, 1 senede 3 kere ya da daha fazla tekrarlayan, Bununla birlikte, ara ara asemptomatik bakteriüri evresi gösteren idrar yolu enfeksiyonudur. Tedavi için, antibiyoterapi ile birlikte idrarın asitleştirilmesi (asidifikasyonu) ve uzun sure baskılayıcı antibiyotik tedavisi yapılır. Bilhassa Nitrofurantoin/ tmp-smz toplam içerikli ilaçlarla yapılır.
 • Non bakteriyel sistit, kültürle bakteri üretilemeyen, klinik olarak ise sistit tablosu göstermekte olan durumlardır. Alerjik sistitler,  kimyasal Sistit ya da radyasyon sistitleri, gardnerella-üreoplazma-candida veya Herpes simplex ile olan enfeksiyonlardır. 

Sistit Çeşitleri

Interstisyel Sistit; sebebi tam olarak bilinmeyen, kesin bir tedavisi bulunmayan, antibiyotik tedavisinin de çaresiz kaldığı bu rahatsızlıkta, genellikle idrar analizlerinde bir bozukluk görülmez. İdrar yollarının, non bakteriyel (mikrobik olmayan) hastalığıdır. Rutin olarak yapılacak olan tetkikler genelde tanıya götürmez. Sistoskopi ve biyopsi alınması, kesin olmasa da faydalı olacak yöntemlerdir. Tedavisi kişiye özel olup, tek bir tedavi yöntemi yoktur. 

Radyasyon sistiti; Radyoterapi (ışın tedavisi) esnasında, radyasyonun etkisiyle oluşabilir ya da tedaviden sonraki senelerde de görülebilir. Radyasyon etkisi ile oluşan damar harabiyetine bağlı olarak doku bütünlüğü bozulur ve mesanenin iç tabakasındaki mukoza dökülür. Kesin tanısı sistoskopi ile konulur. Sadece şikayetleri giderme yönünde tedavi uygulanır.

Kimyasal sistit;  en belirgin olarak, kemoterapi tedavisinde kullanılan maddelerden dolayı gelişen Sistittir. En önemli belirtisi kanamadır. Semptomatik tedavi uygulanır ve etkili olan ajan kullanımı durdurulur.

]]>