Erkeklerde Sistit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sistit: Çoğunlukla bakteriler nedeniyle meydana gelen sidik torbası enfeksiyonuna sistit adı verilmektedir. Erkeklerde sistit rahatsızlığı kadınlarda görülen sistit rahatsızlığına kıyasla daha az görülüyor olsa da bu sorunun yani mesanenin iltihap kapması sonucunda medya gelen sistit rahatsızlığı erkek ya da kadın için fark etmeksizin ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Erkeklerde Sistit Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde sistit rahatsızlığı daha çok, idrar torbasının tam olarak boşaltılmamış olması sebebi ile mesanede iltihap meydana gelmesinin bir sonucu olarak oluşmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle mesanesi geniş olan kişilerde, idrar yolunda problem olan kişilerde ya da anüsten idrar yoluna bakterilerin girmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, kişide böbrek rahatsızlığı olması ya da kişinin devamlı olarak cinsel ilişki ardından idrar yolunda sorun meydana gelmesi sebebi ile de sistit rahatsızlığı meydana gelebilmektedir.

Erkeklerde sistit rahatsızlığı erkek açısından birtakım tehlikeler içermektedir. Bunun sebebi ise bu durumun prostat iltihabı, büyümesi ve idrar yolunda tümör meydana gelmesi ve buna benzer hastalıları gizleyebilme olasılığının olmasıdır.

Erkeklerde Sistit Rahatsızlığının Risk Faktörleri Nelerdir?
 • Erkekte prostat büyümesi olması
 • Erkekte böbrek taşı olması
 • Erkeğin idrar yolunun dar olması
 • Erkeğin 50 yaşın üstünde olması
Erkeklerde Sistit Belirtileri Nelerdir?
 • Sistit rahatsızlığı olan erkek normalden daha sık idrarını yapma ihtiyacı duyar.
 • Sistit rahatsızlığı olan erkek acil olarak idrarını yapmak ister ve idrarı kokulu ve bulanık olmanın yanında kanlıdır.
 • Sistit rahatsızlığı olan erkek idrarının ardından karıncalanma, yanma hisseder ve idrarını yaparken zorlanır.
 • Son olarak, bu rahatsızlığa sahip erkeklerde düşük ateş görülmektedir.
Yukarıda sayılan belirtilerin tamamı idrar torbasında meydana gelen bir iltihaplanmanın belirtisi olabilmektedir. Erkeklerin birçoğu sistit rahatsızlığı ile mesane iltihabı yani üretrit rahatsızlığını karıştırmaktadır. Sistit rahatsızlığında da mesane iltihabında olduğu gibi idrar yaparken yanma hissi meydana gelmektedir. İdrar yolu yani mesane iltihabı rahatsızlığı cinsel ilişki ile bulaşan klamidya rahatsızlığının bir belirtisi olabilmektedir. Hastalığı ne olduğunun bir önemi yoktur. Her şekilde bu belirtilerin devam etmesi halinde kişinin bu konuda Uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Sistit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde sistit rahatsızlığının erken teşhis edilmesi halinde, bu rahatsızlık çoğunlukla bir zorluk olmadan tedavi edilebilmektedir. Bunun yanı sıra, bu rahatsızlığın erken tedavi edilmemesi halinde hastada böbrek ve prostat iltihabı meydana gelebilmektedir.

Erkeklerde sistit rahatsızlığının giderilmesi için evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler şunlardır;
Sistit rahatsızlığına pek çok durumda bir doktora görünmeye gerek duyulmamaktadır. Normal şartlarda sistit tedavisi hastanın bol bol su tüketmesi ve aspirin ile birtakım iltihabın ortadan kalkmasına yarayan ağrı kesiciler alması halinde kendiliğinden geçebilmektedir. Hastanın bol su tüketmesinin yanı sıra, kızılcık suyu içmesi de idrar yollarına iyi gelmektedir. Ayrıca, hastanın sistit rahatsızlığı devam ettiği süre boyunca tamamen iyileştiğinden emin olana kadar cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Son olarak ise hastanın rahatsızlığı tamamen geçene kadar alkol kullanımına ara vermesi gerekmektedir, çünkü alkolün bu rahatsızlığı arttırma özelliği vardır.

Tüm bu uygulamalara rağmen rahatsızlığın devam etmesi halinde ise hatanın tıbbi tedavi görmesi gerekmektedir. Sistit rahatsızlığının tedavisinde ilk olarak genellikle hastaya kısa süreli olarak antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antibiyotiğin etkisi çoğunlukla hemen kendisini göstermektedir. Bunun yanı sıra, antibiyotik kullanımına rağmen hastada bir iyileşme belirtisi olmaması halinde hastanın hiç vakit kaybetmeden doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Sistit Rahatsızlığının Olmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?
 • Sıkı olmayan pamuklu iç çamaşırı giymesi,
 • Özellikle de cinsel ilişkinin ardından mesanesini tam olarak boşalttığından emin olması,
 • İdrarını çok fazla tutmaması ve temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Sistit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Sistit Bitkisel Tedavi

Sistit Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sistit İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sistit İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kronik Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Belirtileri ve Tedavisi