İnterstisyel Sistit Diyeti Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İnterstisyel Sistit Diyeti Nasıl Yapılır?

İnterstisyel sistit diyeti; İnterstisyel sistitin açılımı ağrılı mesane sendromudur. Bu hastalık genellikle bayanlarda görülmekte olup nadiren erkeklerde olabilen bir hastalıktır. İdrar kesesinin dolması ile kendini gösteren hastalık kesenin bulunduğu leğen kemiği bölgesinde hissettirdiği ağrılar ile görülür. İdrar kesesindeki dolmadan kaynaklı mesanede hissedilen ağrılardan ötürü özellikle bayanlarda idrar kaçırma ile sonuçlanır. Bu hastalık özellikle mesanenin içerisindeki idrar kesesinin dolması ile iyice belirginleşir. İnterstisyel sistit hastalığı çoğunlukla mesane veya pelvik dediğimiz bölgede ağrı ya da idrara sık çıkma ve sıkışma isteği ile kendisini gösterir. Bu hastalığın tanısı şikâyetlerin dinlenmesi ile patolojik olarak tanısı konulabilecek bir rahatsızlıktır. Kadınlarda görülen bu hastalığın belirtileri adet dönemlerinde dahada belirginleşir ve kendini hissettirir. Hastalığın belirtisi ve şiddeti değişkenlik göstereceğinden ötürü, birçok araştırmacı bu hastalıkla ilgili olarak tek bir sebep değil de birçok sebepten kaynaklandığı kanaatine varmıştır. İnterstisyel sistit daha çok böbrek rahatsızlığı ve enfeksiyon kaynaklı ağrıların dışında kalan durumlardaki üriner rahatsızlıkları kapsar.

İnterstisyel sistitin hastadaki etkileri nelerdir?

Bu hastalığın birden çok tedavi şekli vardır ama birincil sırada diyet tedavisi gelmektedir. Hastalıkta uygulanan diyete verilen isim ise peygamber diyeti olarak belirlenmiştir. Bu diyet içerisinde günde iki öğün yemek yenilerek ara öğünler aradan kaldırılır ve birçok besin alımı da durdurulur. Öğünlerdeki besinlerin en az otuz kez çiğnenmesi ve iyice küçültülerek yutulması gerekir. Bu diyet türünde vücutta bir gram bile yağlanma olmayacağından hastada bu yağları eritecek yakıcı leptinler salgılanır. Aksi halde bu diyet uygulanmaz ise hastada cüruflu ortam meydana gelir.

İnterstisyel sistit diyeti uygulanmaz ise hastada görülecek semptomlar
 • Bakteri ve virüslerin hatta mantarların çoğalacağı bir ortam oluşur. Buda hasta olan kişide halsizlik yorgunluk dermansızlık, aşırı uyku ve bağışıklık sisteminde çöküşe neden olur. Bu durum neticesinde hasta birden fazla hastalığa maruz kalabilir.
İnterstisyel sistit diyet tedavisi nasıl yapılır?

Bu diyet listesinde birçok besin tüketimi iptal olurken, Özellikle hijyen arttırıcı önlemler ve Stresten uzak durmak anksiyete bozuklukları gibi hastalıkların oluşmasını engelleyeceğinden diyet tedavisini başlanmış olur.

İnterstisyel sistit diyette yenmemesi gereken besinler
 • Soğan, bakla ve kızarma türü yiyecekler,
 • Kavun, karpuz, şeftali haricindeki turunçgiller ve diğer meyveler,
 • Badem ve çam fıstığı hariç bütün kuru yemiş türleri,
 • Alkollü içecekler,
 • İçerisinde, nitrit gibi maddeler içeren etler,
 • Konserve gibi hazır gıdalar,
 • Çikolata, yoğurt, eski peynir ve ekşi kremalar,
 • Mayalı ekmekler ve çavdar ekmeği,
 • Çay kahve ve karbonatlı içecekler,
 • Soya sosu, hardal, ketçap, mayonez, baharatlar ve sirke,
 • Sakarin ve aspartat gibi tatlandırıcılar,
 • Gıdalar içerisinde hazır ürünlerde bulunan ve koruyucu maddeler içeren tüm hazır gıdalar. (Özellikle Mono sodyum glutamat ve sitrik asit) gibi besinlerin hasta tarafından alınmaması hastalığın iyileşmesinde ve durulmasında çok önemlidir. O yüzdende bu diyete Peygamber diyeti denilmiştir.
Birçok daha ağır hastalıklarda bile bu kadar ağır bir diyet programı yoktur. O yüzdende aslında hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Belki bundan başka bir hastalığı olmayan bir kişi bile bu hastalığın bağışıklık sistemini çürütmesi ile hiç aklına gelmeyecek hastalıklara maruz kalması çok olası bir durumdur. Sağlık en değerli hazinedir. Sağlıklı günler.

İnterstisyel Sistit Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanamalı Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Kanamalı Sistit Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Sistit Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Sistit Tedavisi

Gebelikte Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Bitkisel Tedavi

Sistit Bitkisel Tedavi