Sistit Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sistit Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sistit antibiyotik en genel tanımı ile, mesanenin başka bir deyişle idrar kesesinin iltihaplanmasında uygulanan bir tedavidir. Bakteriyel bir inflamasyon vardır ve bunun için idrar yolunda enfeksiyon oluşmuş denir. Sık sık idrara çıkış talebi, idrara çıkıldığında zorlanma, idrarın damla damla gelmesi ve idrar yaparken kuvvetli yanma benzeri semptomları bulunur. Sistit çocuklar da dahil olmak üzere olmak amacıyla anında her yaşta görülebilir ve ciddiye alınmalıdır. İyileştirme edilmediği halde böbreklerde enfeksiyona veya idrarda kanamaya sebep olabilir.

Teşhis ve Rehabilitasyonu

Hastalığın tanı sürecinde idrar analizi, üreoplazma, chlamydia ve candida kültürleri ve bununla beraber sistoskopi (İdrar yönteminin ışıklı kamera ile analiz edilmesi) yaptırılması istenir. İnterstisyel sistit rehabilitasyonu sabırlı olunması gereken, uzunca bir iyileştirme sürecini kapsar. Şu anki tedavileri sağlık sorunundan tamamı ile kurtulmayı güvence edemese de belirtilerin hafiflemesi ve hasta olanların deşarj olması yerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Sistit antibiyotik ağız yolundan edinilen ilaçlar, idrar kesesine ilaç verilmesi, botoks, ozon rehabilitasyonu veya lazer rehabilitasyonu benzeri yöntemler çeşitli testleri kapsayan bir muayenenin sonrasında hasta kişiye önerilmektedir. Hangi metot hastada semptomları en çok fazla hafifletiyorsa bu yönteme aynı ritimde devam etmek en iyisidir. Bu metot işe yaramaz duruma gelirse ek olarak çeşitli bir rehabilitasyona geçilebilir. İnterstisyel sistitte sağlık sorununun sebepleri civarı iyileştirme metotları de tartışmalıdır. Hastalara çeşitli farklı yöntemler, çeşitli ilaçlar tavsiye edilir. Bu sebeple bu hastalıkta uzaktan veya kulaktan dolma bilgilerle destek almaya çalışmak olası olmayacaktır.

Sistit antibiyotik ile ne türlü iyileştirme edilmelidir?

Bakteriyel bir hastalık olduğundan ötürü rehabilitasyonda antibiyotikler kullanılmalıdır. Kültür neticeleri çıkana civarı rehabilitasyona gram olumsuz basillere etkin ilaçlarla başlanmalıdır. İleri ki zamanlarda iyileştirme kültüre yönelik düzenlenmelidir. Sistit rehabilitasyonu genelde kısa müddetli antibiyotik veya idrar temizleyici ilaçlarla yapılmaktadır. Uyumlu sistit antibiyotik seçiminde kapsamlı spektrumlu antibiyotikler tercih edilebileceği benzeri idrar kültür ve antibiogram testi neticesine yönelik de uygulama yapılabilir. Penisilin alerjisi olmayan kişilerde penisilin, penisilin alerjisi olanlarda sefalosporin çeşidi ilaçlar sistitte önce iyileştirme alternatifi olarak görülür.

Sistit amaçlı riziko etmenleri

Genç kadınlarda sistite yatkınlık kalıtsal olabilmektedir. Ailesinde sık sık tekrarlayan rekürren sistit geçiren kadınların da sistit olma ve tekrarlayan sistitlere yakalanma ihtimali ek olarak yüksektir. Sistit antibiyotik tedavisi uygulanmadığında kadınlar sistit atakları yaşamaya başlarlar. Doğum denetim yolu olarak kullanılan sperm öldürücü sıvılar kapsayan prezervatifler veya diyafram sistit olma olasılığını arttırır. Spiral varlığı da sistit olma olasılığını arttırabilir.

Sistitten korunmak amaçlı genel tedbirler

Enfeksiyöz sistit amaçlı önleyici yöntemler
  • Bakteriler ile temastan kaçınılmalı, tuvalet hijyenine özen göstermeli
  • Cinsel temas öncesi ve sonrasında sıvı/akışkan alımını arttırır ve bol idrara çıkmayı sağlar böylece mekanik temizlik yapar.
  • Tıbbi müdahaleler esnasında mesane içine sonda uygulanmasından kaçınmak,
  • Sık sistit olan hasta olanların bakteri ile temastan kaçınmalı bunun için vajinal temizlik yapmaları önerilmemektedir. Bu vaziyette vajinal flora bozulmakta ve mesane enfeksiyonuna ek olarak saldırgan bakteriler kapı aralamaktadır.
  • Bol su tüketimi ve bol idrara çıkış sistiti önlemede en etkin yöntemlerden birisidir. Bilhassa cinsel birlikteliğin meydana geldiği zamanlarda idrar seviyesini çoğaltmak amaçlı normalden çok fazla sıvı/akışkan alımı seksüel birleşme esnasında idrar kesesine giren bakterilerin idrar kesesine yapışmadan dışarı atılmasına imkân vermektedir.
  • Sistiti önlemede jinekolojik hijyen mühimdir. Vajinal temizlik öneri edilmez fakat vajinal kontaminasyon başka bir deyişle vajinit tablosunun önüne geçmek gereklidir. Vajinal kaynaklı bakteri varlığında Sistit antibiyotik tedavisi yapılabilir. Bu tip enfeksiyonlar sık sık berbat kokulu vajinal akıntı normalden sık sık sık vajinal kaşıntı, vajinal irritasyon yaparlar.

Sistit Antibiyotik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sistit Bitkisel Tedavi

Sistit Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Kanama Belirtileri ve Tedavisi