Sistit Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024

Sistit Bitkisel Tedavi

Sistit Bitkisel Tedavi, sistit idrar yollarının iltihaplanmasından kaynaklı olarak meydana gelen bir hastalıktır. En sık kadınlar sistit hastalığı ile karşı kaşıya gelmektedir. Bunun sebebi ise kadınların idrar yollarının erkeklere göre daha kısa olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Sistit özellikle çok fazla rahatsızlık veren ve çok ciddi olan bir hastalıktır. Sistit hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan bakteriler (Stafilokoklar, koli basili ve trachomatis) bakterileri ile idrar yolunda ve cilt üstünde kolaylıkla yayılarak ulaşabilmektedir. Eğer sistit zamanında tedavi edilmez ise ileride özellikle idrar torbasına kalıcı bir hasar verirken, mevcut olan iltihabın böbreklere kolaylıkla yayılabilir. Sistit tedavisi için zaman kaybedilmeden doktor başvurulmalı ya da bitkisel tedavi seçenekleri kullanılmalıdır.

Sistit Tedavisi İçin Bitkisel Tedaviler Hangileridir?
 • Elma Sirkesi Kürü, bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 2 yemek kaşığı saf balı karıştırarak her öğünde içebilirsiniz.
 • Mısır Püskülü Çayı, sistit hastalığının bitkisel tedavisinde mısır püskülü çayı oldukça faydalıdır. Kaynatma tenceresinin içine 1 bardak su koyalım ve içine 3 yemek kaşığı kadar mısır püskülünden ilave edelim. Daha sonra mısır püskülü çayını süzerek içebilirsiniz.
 • Maydanoz Çayı, maydanoz sistit tedavisinde en etkili olan bitkilerden birisidir. Maydanozu taze olarak tüketebileceğiniz gibi, aynı zamanda bir su bardağı suyu cezvenin içine koyduktan sonra içine 2 yemek kaşığı taze maydanozu ekleyerek 10 dakika kaynatın. Demlenme işleminden sonra süzerek içebilirsiniz.
 • Karabaş Otu Kürü, bir su bardağı suya 1 tatlı kaşığı karabaş otu ekleyin ve 3-4 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra sıcakken süzülür ve ılıdıktan sonra içilir. Bu kürü sistit tedavisi için 3'er gün ara ile içebilirsiniz.
 • Melisa Otu Kürü, karabaş otunda olduğu gibi aynı şekilde melisa çayını hazırlayın. Daha sonra 3 gün melisa 3 gün karabaş otu çayı olmak üzere düzenli olarak 21 gün bu kürlerin içilmesine özen gösterilmelidir.
 • Kiraz Sapı Çayı, 500 ml suyun içine 30 gram kiraz sapından ekleyerek 10 dakika kaynatın. Demlendikten sonra kiraz sapı çayını aç karnına günde 3 kere tüketebilirsiniz.
 • Kızılcık Suyu, tamamen organik ve doğal olan kızılcık suyu özellikle sistit tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak kızılcık suyu sistit tedavisinde yalnız başına kullanılmamalıdır. Mutlaka sebze ve meyve tüketimi arttırılarak vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.
 • Yaban Mersini Suyu, özellikle koli basili bakterisini idrar yollarından temizleme açısından çok faydalıdır. Vücuttaki zararlı bakterileri yaban mersini suyu ile kolaylıkla vücuttan dışarıya atabilirsiniz.
 • Karbonat Suyu, gün içinde bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat katarak içebilirsiniz, hatta gün içinde 3 diş çiğ sarımsak yemek sistitin bitkisel tedavisi açısından oldukça faydalıdır.
 • Soğan Suyu Kürü, 4 adet kuru soğanı dilimleyin ve 1 litre suyun içerisinde kaynatın. Daha sonra soğan suyunu gün içinde 3-4 defa içilebilir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan kuru soğan antioksidan içeriği ile sistit hastalığına sebep olan bakterilerin giderilmesinde çok faydalıdır.
 • Ebe Gümeci ve Çarkıfelek Çiçeği Çayları, bu iki bitkiyi 1 su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı koyarak 10 dakika kaynatın. Ardından süzerek gün içerisinde içebilirsiniz. Mutlaka bu bitkilerin çaylarını taze olarak hazırlayın ve o şekilde tüketin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sistit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnterstisyel Sistit Diyeti Nasıl Yapılır?

İnterstisyel Sistit Diyeti Nasıl Yapılır?

Kadınlarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Çeşitleri Nelerdir?

Sistit Çeşitleri Nelerdir?

Sistit İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sistit İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?