Tekrarlayan Sistit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tekrarlayan Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Tekrarlayan sistit, bilindiği gibi insanlarda meydana gelen idrar yolu iltihaplarının sürekli olarak oluştuktan sonra tekrar iyileşmesidir. Özellikle kadınlarda çok yaygın bir şekilde meydana gelen sistit problemi, doğru tedavilerin yapılması durumunda çok basit bir şekilde iyileştirilebilir. Fakat bazı insanlarda yapılan sistit tedavilerine rağmen olumlu sonuçlar alınamaz ve sistit tekrardan ortaya çıkar. Bu durumun birçok nedeni vardır. Bu nedenle tek bir durumla bağdaştırarak sistit rahatsızlığının neden tekrarladığını söylemek yanlış olacaktır. İdrar kesesi içerisinde oluşmuş olan iltihaplar, belli bir süre herhangi bir belirtiler göstermeden devam eden bu durum insanlara kendisini iyileşmiş gibi göstermektedir. Fakat çok kısa bir süre sonra tekrar etkilerini ortaya çıkararak kişilerde çok önemli rahatsızlıklara neden olan sistit problemi için elbete ki dikkat edilmesi gereken durumlar ve yapılması gereken tedaviler vardır. Bu durumların ve tedavilerin tam olarak yapılması sonrasında tekrarlayan sistit, çok ciddi bir şekilde azaltılabilmektedir. Sistit rahatsızlığının arka arkaya tekrarlaması insanlarda yaşam kalitesinin çok ciddi bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte insanlarda çok önemli problemlere neden olan sistit rahatsızlığı, günümüzdeki yeni yaklaşımların amacı sayesinde ortadan kaldırılabilir. Özellikle ilişki sırasında korunmanın arttırılması ve korunmadan ilişkiye girilmemesi ile çok rahat bir şekilde bu problem çözülecektir.

Tekrarlayan sistit neden olur?

Cinsel ilişki: İnsanlarda tekrarlayan sistit rahatsızlığında en önemli durumlardan bir tanesi cinsel ilişkidir. Bu durum nedeniyle tekrarlayan sistit rahatsızlıkları en çok yetişkinlerde meydana gelmektedir. Aslında kadınların sistit rahatsızlığından etkilenmelerini de bu duruma bağlayabiliriz. Bu nedene bağlı olarak meydana gelen tekrarlayan sistir rahatsızlığından korunma için cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerini kullanmalısınız.

Deniz ya da havuz suyu: Çocuklarda yüzme kursuna gidenler ya da yetişkinlerde sürekli olarak denize giden insanlarda tekrarlayan sistit biraz daha sık karşılaşılır. Bu gibi ortamlarda mikroplar ve bakteriler çok daha rahat bir şekilde idrar yollarına yerleşerek bu bölgelerde bu gibi hastalıklara neden olurlar.

Sauna: Sauna ve buna benzer ortamlarda mikropların çoğalması çok daha rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan tekrarlayan sistit probleminde korunmak için bir süre bu şekilde sauna gibi yerlerden de uzak durmanız gerekecektir.

Hijyen eksikliği: İnsanlarda sık sık karşılaşılan hijyen eksikliği, direk olarak tekrarlayan sistit nedenlerinden biridir. Özellikle kadınlarda meydana gelen akıntılı durumlar nedeniyle bu durum daha fazla görülmektedir. Eğer sizlerde de tekrarlayan sistit meydana geliyorsa kesinlikle acilen muayene olmalısınız. Bu durumlar için ne kadar erken tedavi o kadar erken sonuç olacaktır.

Ne zaman doktora gidilmelidir?
  • Tekrarlayan sistit rahatsızlığında aslında kişinin erkenden doktora gitmesi, oluşacak olan iltihapların önüne geçmede ve hastalığın daha ilerlemesinde çok önemli roller oynamaktadır. Bu nedenle sizlerde elinizden geldikçe erkenden doktora gitmeye çalışın.
  • Eğer tekrarlayan sistitle birlikte olası bir kanam durumu meydana gelirse kişinin acilen Uzman bir doktora giderek tedavi olması gerekmektedir. Çünkü meydana gelen kanamalar direk olarak insanlarda bu durumun ciddileştiğinin göstergesidir.
  • Tekrarlayan sistit problemi, insanlarda herhangi bir şekilde idrar yapamamaya, kasık ağrısına ve buna benzer rahatsızlıklara neden oluyorsa yine acil tedavi çok iyi olacaktır.
  • Son olarak belirtmek isterim ki eğer tekrarlayan sistit nedeniyle insanlarda herhangi bir akıntı ya da akınıyla birlikte kaşıntı gibi rahatsızlıklar meydana geliyorsa kesinlikle Uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Tekrarlayan Sistit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Sistit Belirtileri ve Tedavisi

İnterstisyel Sistit Diyeti Nasıl Yapılır?

İnterstisyel Sistit Diyeti Nasıl Yapılır?

İlişki Sonrası Sistit Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sonrası Sistit Belirtileri ve Tedavisi

Sistit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sistit Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sistit Çeşitleri Nelerdir?

Sistit Çeşitleri Nelerdir?